I když je zneužívání veřejných zakázek a korupce s nimi spojená problémem v řadě evropských zemí, Česká republika v tomto ohledu patří na špici. Plyne to z mezinárodní studie Transparency International nazvané lapidárně: Stav korupce v Evropě. Ta srovnává kvalitu institucí, prevenci a boj proti korupci v 25 zemích Evropy.
Týdeník Ekonom měl možnost se s ní seznámit ještě předtím, než byla ve středu dopoledne oficiálně představena v Evropském parlamentu.
Na veřejné zakázky v Evropské unii putují v součtu ohromné sumy; jde o částku odpovídající patnácti procentům unijního HDP, sumu blížící se dvěma bilionům eur. „Veřejné zakázky jsou dlouhodobě považovány za oblast, která je nejnáchylnější k plýtvání, zneužívání a ke korupci. Zejména kvůli šíři záběru, množství a velikosti finančních toků a úzké interakci mezi veřejným a soukromým sektorem,“ konstatuje Suzanne Mulcahyová z berlínské centrály Transparency International.
Akce nutná
V Česku se odhaduje, že veřejné zakázky ročně spolykají zhruba 650 miliard korun. Spodní hranice odhadu předražení zakázek, nejčastěji v oborech, jako jsou stavebnictví, informační technologie, poradenství či právní služby, a toho, kolik se na cestě nelegálně „ztratí“ v soukromých kapsách, se pohybuje mezi deseti až dvaceti procenty.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist