Roman Jurečko (45)

Vzdělání:
Absoloval gymnázium, studia na plzeňských právech přerušil v době, kdy byl děkanem jeho kamarád Jiří Pospíšil (nyní ministr spravedlnosti).

Kariéra:
Kdysi se živil jako číšník. Byznys započal jako provozovatel bistra a WC na plzeňském náměstí Republiky. Dnes má dvě restaurace, je předsedou představenstva Plzeňské teplárenské a členem správní rady Správy železniční dopravní cesty. V rámci ODS je členem výkonné rady a místopředsedou regionálního sdružení.

Jakožto předseda představenstva Plzeňské teplárenské řeší nyní Roman Jurečko například otázky spojené s plánovanou výstavbou nové spalovny komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně.

Kdyby bylo na něm, asi by do této spalovny v kukavoze vyvezl i exministra dopravy Víta Bártu. Tak moc ho dnes politik Věcí veřejných dráždí.

Na politickém bojišti se střetou osobně pravděpodobně na podzim v rámci krajských voleb, ve kterých chce Bárta usilovat o post hejtmana.

Pokud Vít Bárta v Plzni svou hejtmanskou volební kampaň zahájí, neuvažujete, že město na čas opustíte?

Doufám, že nemám důvod nikam odjíždět.

Když zůstanete, je pravděpodobné, že se veškeré útoky soustředí na vás.

Faktem je, že si málokdo uvědomuje, co Bárta reprezentuje, jaká organizace za ním stojí. Já sice stojím v čele teplárny, ale ta není moje a i kdyby byla, pořád jde jen o 240 kotelníků, žádní detektivové, profesionální slídilové a psychologové. Na jednu stranu jsem dnes rád, že nemám rodinu a děti. Je to náhoda v mém životě, nic cíleného, ale jen kvůli tomu pro ně nejsem kabriolet, mám pevnou střechu. Doma mám jen zvířata a mým dvěma kozlíkům sotva někdo pošle esemesku, že je jejich táta hovado. Oni si řeknou, dostali jsme seno, tak o co jde...

Vy máte z Bárty strach?

Po tom soudu už vím, čeho všeho je ten člověk schopen. Jsem v politice nějakých dvanáct či patnáct let. Dříve by mě určitě nenapadlo, že se budu ptát své mámy, hele mámo, nestojí to auto před tím naším barákem už příliš dlouho?

S Bártou jste se údajně seznámil už před parlamentními volbami v roce 2010 v pražském Obecním domě. Popište ty okamžiky.

Naše první schůzka byla vyloženě společenská - říkal tady jsme, chceme být přátelé, jsme pravicově naladěni, pojďme si pomáhat v krajích, a tak dále. Také se mluvilo, že vše záleží na volebním výsledku, zda bude nějaká vládní koalice.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se