Americký Úřad pro letectví a kosmonautiku je úctyhodnou organizací. Pracuje pro ni na osmnáct tisíc stálých zaměstnanců a ročně utratí peníze, které by odpovídaly zhruba třetině českého státního rozpočtu.

Příští rok by měla vzniknout také její tuzemská obdoba. Ministerstvo dopravy připravuje zřízení nové agentury, která bude koordinovat veškeré české kosmické aktivity. A vzhledem k tomu, že těch je zatím jen omezený počet, také její struktura nebude nikterak impozantní.

"Počítáme, že v agentuře bude pracovat 12 až 14 lidí včetně sekretářek a účetního," přibližuje náměstek ministra dopravy Jiří Žák. Ti by měli obývat pět kanceláří v někdejším sídle konsolidační agentury v pražských Holešovicích, do které se nyní stěhuje také agentura GSA, jež odpovídá za systém Galileo.

Až dosud si české vesmírné aktivity dělilo několik ministerstev, a to od resortu dopravy přes průmysl a obchod až po resort životního prostředí. Úředníci z jednoho pak ne vždy měli představu, co dělají na druhém. "Naším cílem nyní je, aby vzniklo jediné pracoviště, do něhož se budou sbíhat všechny informace o vesmírném odvětví," vysvětluje Žák.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.