Advokáti obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nepostupovali podle trestního řádu, když podali námitku proti tomu, že Rathův případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem.

V úterý to oznámila ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová. Sdělení, které Rathovi obhájci žalobcům zaslali, však státní zastupitelství přesto prostuduje a vyhodnotí.

Rathův právní zástupce Adam Černý v pondělí uvedl, že spolu se svým kolegou Romanem Jelínkem podal námitku místní nepříslušnosti. Státní zástupci měli ve chvíli, kdy zahajovali trestní řízení, předat kauzu do Středočeského kraje, tvrdí advokáti.

Tehdy prý již věděli, že se údajná trestná činnost týká zakázek a společností ze středočeského regionu. Nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle obhájců Davida Ratha znamená, že by dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu mohly být neplatné.

Námitka není v trestním řádu

"Trestní řád námitku místní nepříslušnosti nezná," namítla Bradáčová. Státní zastupitelství tak podle ní neobdrželo žádnou odůvodněnou námitku proti postupu žalobců v Rathově případu.

Její slova potvrdila i Irena Válová, mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze, které nad kauzou vykonává dohled. Podle ní předávají státní zástupci sami případ jiným žalobcům ve chvíli, kdy zjistí, že nejsou místně či věcně příslušní.

Bradáčová, která má případ na starosti, již dříve vysvětlila, že Nejvyšší státní zastupitelství jejímu úřadu postoupilo trestní oznámení, které mělo prvotně vztah k Ústeckému kraji. K zakázkám ve středních Čechách vedlo až další vyšetřování.

Obhájci podali v Rathově kauze již dříve stížnost proti zahájení stíhání a proti vazbě, zatím však bez odůvodnění. Uvedli také, že odposlouchávání poslance mohlo být nezákonné.

Davida Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáct let vězení.

Spolu s Rathem obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji.

Související