"Vždyť vo co go, proč pro tu šlamastyku, tolik naděláte, úplatky jsou chlebem politiků a třináctým platem...," zpívá písničkář Ondřej Ládek, vystupující pod jménem Xindl X ve své nové písni. Písničkář touto cestou reaguje na korupční kauzu poslance Davida Ratha. V textu se mimo jiné vrací k "proslavené" krabici vína a skrýši v podlaze Rathova domu.

"Je hrozné, kolik korupčních afér mezi politiky poslední dobou vyplulo na povrch. A co je horší, že většina takových případů se zametla pod koberec a jejich aktéři jsou nadále politicky činní. A co je ještě horší, že mně zatím nikdo žádný úplatek nenabídl. A proti tomu bychom měli bojovat! Anebo si z toho aspoň dělat legraci," uvedl Xindl X, který Píseň Davidovu umístil na internet.

Už krátce po vypuknutí aféry se bývalý středočeský hejtman stal součástí satirického večera o "blonďaté bestii", který uvádí A Studio Rubín. Vzhledem k mimořádnému zájmu přestěhovali tvůrci inscenaci do Baráčnické rychty na Malé Straně, kde chtějí založit novou tradici politického kabaretu.

K tuzemské politické scéně se nedávno vyjádřili i další hudebníci. Například na začátku dubna populární písničkář Tomáš Klus uveřejnil na sociální síti Facebook text nové písně Iniciativní, v níž kritizuje politiku Hradu, pražského magistrátu i vládní koalice. Na internetu se nedlouho předtím objevila skladba Nechci vajgla (Klaus Barbie incorrect mix) od souboru The Tchendos, kritizující prezidenta Václava Klause.

Své rozčarování nad politikou vyjádřila skupina Chinaski před pěti lety skladbou Slovní pyrotechnika, ve které mimo jiné parodovala styl tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka. Před časem své znechucení prospěchářstvím politiků prezentovala skupina Mňága a Žďorp ve skladbě Dutý, ale free.

Související