Správní rada Všeobecné zdravotnické pojišťovny vyhověla ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) a ukončila projekt elektronických zdravotních knížek. Vypovězení smluv se společností IZIP je platné k 30. červnu. Výpovědní lhůta je šest měsíců, projekt by tak měl k 31. prosinci pro VZP skončit.

„Hlasoval jsem pro toto vypovězení. Dle mého názoru mělo přijít již před rokem, čímž bychom státu ušetřili přes sto miliónů a zároveň by se snížilo riziko možných arbitráží," uvedl poslanec Michal Babák (VV). "Překvapila nás nedostatečná komunikace mezi zástupci vlády a odchod zástupců ČSSD těsně před hlasováním o tomto zásadním usnesení přesto, že dlouhodobě k němu měli výhrady,“doplnil.

Zodpovědnost za to, že projekt ani po 10 letech a vynaložení 2 miliard korun, nepřinesl uspokojivé výsledky, zatím nikdo nepřijal. Ministr Heger nicméně už dříve uvedl, že nejprve chce mít jasno v projektu IZIP, až pak se bude řešit, kdo je za co zodpovědný. V souvislosti s tím v pondělí rada odhlasovala také svolání mimořádné schůze, na které by se mělo řešit odvolání ředitele VZP Pavla Horáka.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

I po vypovězení bude prý stát VZP projekt ještě 85 milionů korun.

Kritici vytýkají VZP, že nasmlouvala projekt bez výběrového řízení. Mluví se o únicích peněz, vedení společnosti IZIP však výtky odmítá.

"Nyní čekáme na konkrétní kroky ze strany VZP a především na to, jak chce výpovědi smluv uskutečnit," uvedla mluvčí IZIP Martina Klapalová. "Dnešní rozhodnutí správní rady podle nás není správné. Pilotní projekty, podle jejichž výsledků se mělo o budoucnosti elektronických zdravotních knížek rozhodovat, totiž běží až do konce června," dodala.

Podle některých právníků hrozí VZP kvůli projektu IZIP nucená správa. Podle Hegera ale nebyly pro její vyhlášení naplněny zákonné podmínky.

Úhrada drahých léků

Heger chce také přes správní radu prosadit, aby VZP dál hradila některé volně prodejné léky vážně nemocným lidem. VZP to zatím odmítá, prý už teď překračuje o dvě procenta plánované náklady na léky. Platby prý zachová jen v případě, že další překročení výdajů schválí správní rada.

Vyřazením volně prodejných léků z úhrad uspoří systém půl miliardy za rok. Když se ponechají vybrané skupiny léků v úhradách, klesne úspora na 250 až 300 milionů. Tři čtvrtiny nákladů ponese VZP, u níž se tito pacienti koncentrují.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist