Policisté udeřili na dalším místě, kde se rozhoduje o evropských penězích. Prohledávají budovu úřadu na pražském Karlově náměstí, kde je sídlo ROP Soudržnosti střední Čechy.

"Mohu potvrdit, že policisté si na našem úřadě vyžádali podklady k některým projektům," uvedl ředitel úřadu  Tomáš Novotný. O jaké konkrétní projekty jde, odmítl sdělit. Sám konání policistů přítomen nebyl, je na služební cestě mimo Prahu.

Co přesně policisty zajímá, nechtějí říct ani oni. Podle informací Českého rozhlasu Radiožurnál se zajímají o dotační programy Středočeského kraje. Česká televize uvedla, že jde o celkem čtyři projekty.

Regionální rady řídí regionální operační programy. S nimi je spojeno již několik závažných kauz možného zneužívání peněz z EU. Před soudem nyní stojí někdejší ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz a dalších šest lidí obžalovaných z korupce. Kušnierz si podle obžaloby říkal o úplatky od žadatelů o evropské dotace.

Nezákonně se prý rozdělovaly evropské dotace také v Jihočeském a Plzeňském kraji. Obžalobě čelí bývalý ředitel Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka a jeho bývalý podřízený, vedoucí územního odboru implementace programu České Budějovice Martin Půlpytel. Údajně zasahovali do schvalování projektů a žádostí o dotace. Tímto případem se zabývá pražský městský soud.

Podle vládních plánů by měly regionální operační programy v letech 2014 až 2020 zaniknout. Kraje chtějí bojovat za jejich zachování.

Související