| Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Protesty proti uvěznění olomouckého šoféra autobusů Romana Smetany za malování tykadel na volební plakáty ODS a vyhýbání se trestu nabývají podoby otevřené vzpoury.

Jak řekl týdeníku Ekonom aktivista a někdejší člen vedení Strany zelených na Pardubicku Stanislav Penc, chce svou dosavadní kampaň v případě potřeby dovést až k absurdnímu konci, kdy bude soud nucen stíhat stovky „schvalovačů“ Smetanova činu. Olomouckému okresnímu soudu tak hrozí kolaps.

Už dnes visí na Pencových facebookových stránkách dopis soudkyni Markétě Langerové (která Smetanu odsoudila), v němž je čin ostentativně schvalován.

„Byl-li to opravdu trestný čin, dopouštíme se tímto porušení zákona“ upozorňuje Penc v dopise a připomíná, že trestem za vychvalování pachatele pro jeho zločin je podle platné legislativy odnětí svobody až na jeden rok. K výzvě se do minulého týdne připojilo na 1 300 sympatizantů. Teoreticky všichni riskují až rok za mřížemi.

Sbírka pro Smetanu

Okresní soud v Olomouci ani soudkyně Langerová dosud na výzvu nereagovaly. Samotný Smetana je nyní ve věznici v Olomouci a nemá žádného obhájce. Penc zatím předpokládá, že soud sankce vůči „schvalovačům“ odmítne, protože Smetanův delikt zřejmě nedosahuje zákonem stanovené hranice společenské závažnosti.

V takovém případě ovšem aktivista chystá další krok. „Chtěl bych rozeslat Smetanovým příznivcům žádost, aby na účet soudu poslali jednu korunu s tím, ať napíšou, že je to veřejná sbírka pro Romana Smetanu. Finanční sbírku ve prospěch odsouzené osoby totiž zákon jasně zakazuje a nerozlišuje míru společenské závažnosti, takže soud by musel věc řešit. Představa, že by bylo předvoláno a vyšetřováno třináct set lidí – to by olomoucký soud zkolaboval. Není to náš záměr, ale chceme, aby si soud uvědomil svou odpovědnost ke společnosti,“ říká Penc pro týdeník Ekonom.

Zdůrazňuje při tom, že na rozdíl od tisícihlavých anonymních protestů odborářů mu jde o občanskou neposlušnost, kde se za svůj cíl lidé postaví jmenovitě a s vědomím eventuálního postihu.

Pokuta bez práce

Roman Smetana zhruba před rokem přimaloval politikům na předvolebních plakátech tykadla a různé nápisy. Soudkyně Okresního soudu v Olomouci Markéta Langerová – shodou okolností manželka politika Ivana Langera z ODS – jej nejprve potrestala patnáctitisícovou pokutou a veřejnými pracemi.

Smetana zaplatit, ale trest neodpracoval, takže byl podruhé poslán na sto dní do vězení, kam rovněž demonstrativně nenastoupil. Měsíc se ukrýval, až se při odborářské demonstraci v Praze 21. dubna sám přihlásil policii. Případ vyvolal vlnu veřejných protestů.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se