Daň z nemovitostí

- Je označována za nejméně efektivní daň (měřeno efektivitou výnosu). Náklady na její výběr a vymáhání nedoplatků jsou tak velké, že se ji téměř nevyplatí vybírat. Neefektivitu lze řešit buď úplným zrušením této daně, nebo jejím zvýšením. Ve hře je spíše druhá varianta.

7941
Tolik katastrálních území (61 procent Česka) bylo v digitální podobě ke konci loňského roku.

90 procent
Takový podíl katastrálních map by měl být v digitální podobě ke konci roku 2015.

Pamětníci by se asi divili. Cesta, po které u Újezdu nad Zbečnem na Křivoklátsku kráčely generace lidí, najednou vede o několik metrů vedle. Její hranice se ale fakticky nikdy nezměnily. Ne tak podle nově zdigitalizované katastrální mapy.

 

Ta obecní cestu ze dne na den posunula místy až o 10 metrů, za plot pozemku Martina Janků, a "přilepila" ji na stěnu jeho domu. Žádný div, že Janků, jehož nemovitosti se rázem ocitly na "cizím" pozemku, žádá nápravu a hodlá se soudit.

Celou akci navíc chápe jako záměrnou šikanu poté, co si na postup katastrálního úřadu stěžoval už dříve v jiném případě. Podal proto i trestní oznámení na konkrétního geodeta, který měření vedl.

"To, že v rámci digitalizace mapu takto přepracovali, považuji za úřední zvůli," říká kategoricky Janků. "Beru to jako šikanu a jako veřejnou konfiskaci potvrzenou na veřejném portálu státní správy," dodává. Absurditu podle něho dokládá i to, že uprostřed nově zakreslené cesty stojí i sto padesát let starý tis.

Dohoda, nebo soud

Zlý úmysl katastrálního úřadu se však dokazuje obtížně. Původní mapa je z roku 1876, v místě jsou ještě staré mezníky, hraniční kameny, pomocí nichž geodeti dříve parcely zaměřovali. Podle Martina Janků i podle geodeta a bývalého předsedy Českého svazu geodetů a kartografů Petra Poláka, kterého Janků požádal o pomoc, však vyhotovení nové digitální mapy probíhalo nestandardně a chybně.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se