Daň z nemovitostí

- Je označována za nejméně efektivní daň (měřeno efektivitou výnosu). Náklady na její výběr a vymáhání nedoplatků jsou tak velké, že se ji téměř nevyplatí vybírat. Neefektivitu lze řešit buď úplným zrušením této daně, nebo jejím zvýšením. Ve hře je spíše druhá varianta.

7941
Tolik katastrálních území (61 procent Česka) bylo v digitální podobě ke konci loňského roku.

90 procent
Takový podíl katastrálních map by měl být v digitální podobě ke konci roku 2015.

Pamětníci by se asi divili. Cesta, po které u Újezdu nad Zbečnem na Křivoklátsku kráčely generace lidí, najednou vede o několik metrů vedle. Její hranice se ale fakticky nikdy nezměnily. Ne tak podle nově zdigitalizované katastrální mapy.

 

Ta obecní cestu ze dne na den posunula místy až o 10 metrů, za plot pozemku Martina Janků, a "přilepila" ji na stěnu jeho domu. Žádný div, že Janků, jehož nemovitosti se rázem ocitly na "cizím" pozemku, žádá nápravu a hodlá se soudit.

Celou akci navíc chápe jako záměrnou šikanu poté, co si na postup katastrálního úřadu stěžoval už dříve v jiném případě. Podal proto i trestní oznámení na konkrétního geodeta, který měření vedl.

"To, že v rámci digitalizace mapu takto přepracovali, považuji za úřední zvůli," říká kategoricky Janků. "Beru to jako šikanu a jako veřejnou konfiskaci potvrzenou na veřejném portálu státní správy," dodává. Absurditu podle něho dokládá i to, že uprostřed nově zakreslené cesty stojí i sto padesát let starý tis.

Dohoda, nebo soud

Zlý úmysl katastrálního úřadu se však dokazuje obtížně. Původní mapa je z roku 1876, v místě jsou ještě staré mezníky, hraniční kameny, pomocí nichž geodeti dříve parcely zaměřovali. Podle Martina Janků i podle geodeta a bývalého předsedy Českého svazu geodetů a kartografů Petra Poláka, kterého Janků požádal o pomoc, však vyhotovení nové digitální mapy probíhalo nestandardně a chybně.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.