USA nabízejí České republice zhruba půl miliardy korun, které utržily za prodej luxusní horské chaty Viktora Koženého v Coloradu. Částečného odškodnění by se tak mohli dočkat akcionáři harvardských fondů.

Kontroverzní podnikatel podle nepravomocného rozsudku způsobil v 90. letech několikamiliardovou škodu Harvardskému průmyslovému holdingu. Akcionáři však mají na získání peněz pouhých deset dní, píše Mladá fronta Dnes (MfD).

V USA je Kožený podezřelý z uplácení při pokusu o privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Šance získat finance z USA je opravdu velká," řekl deníku likvidátor fondů Zdeněk Častorál. Američané chatu v Aspenu zabavili a prodali za 413 milionů korun již před několika lety, přestože ji podnikatel přepsal na svou matku. Podle prokuratury používal Kožený dům k podvodným investicím.

Letos na konci března ale USA neuspěly s žádostí o vydání Koženého z Baham a prokurátoři tak musejí podnikateli peníze do 25. května vrátit, což nechtějí.

Likvidátor hledá v USA právníka

Spojené státy proto informovaly české úřady, které mohou na peníze vznést nárok. "Urychleně podnikám veškeré kroky k zajištění majetku. A to v Česku i u amerického soudu," sdělil MfD Častorál. Američané mu podle deníku poradili i to, že se peněz může domoci prostřednictvím civilní žaloby v USA. Častorál si tam musí rychle najmout právníka a poslat soudu podklady.

Pomáhají mu i české úřady. "Obecně můžeme potvrdit, že jsme obdrželi od americké protistrany informaci o možnosti domáhat se finančních prostředků zadržených v souvislosti s trestním řízením v USA proti Viktoru Koženému," sdělila deníku mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá s tím, že vrchní soud ihned informoval zmocněnce poškozených. Podle justičních expertů mají akcionáři dobrou šanci uspět.

Pražský městský soud vynesl nepravomocný rozsudek nad Koženým v červenci 2010. Spolu se svým kolegou Borisem Vostrým podle něj v letech 1995 a 1996 převáděl majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili Harvardský průmyslový holding, který následně skončil v likvidaci. Způsobili prý škodu 16 miliard korun. Kožený považuje tento proces za politický.

Soud znovu na podzim

Američané podezírají Koženého z uplácení. Do ázerbájdžánské operace, která měla získat podíl na privatizované ropné společnosti Socar, vložili američtí investoři prostřednictvím Koženého 350 milionů dolarů (asi 6,8 miliardy korun). Stát firmu ale neprodal a investice ztratily hodnotu.

Kožený žije od roku 1995 na Bahamách. Tamní policie ho kvůli americké žádosti o extradici zatkla v říjnu 2005. Po devatenácti měsících ve vazbě v bahamské věznici byl finančník propuštěn na kauci 300 tisíc dolarů (5,8 milionu korun). V roce 2007 bahamský soud rozhodl, že Kožený se nedopustil zločinů umožňujících vydání.

České soudy se ke kauze Koženého a Vostrého vrátí letos na podzim. Advokáti obou obžalovaných mužů se totiž proti prvoinstančnímu verdiktu odvolali. Vostrý je také stíhán jako uprchlý.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist