Slovenský filmový režisér Juraj Jakubisko se stal patrně nejstarším pacientem, kterému v lékaři v Česku transplantovali srdce. Stalo se tak v pátek v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) .

Zákrok čtyřiasedmdesátiletému Jakubiskovi provedl podle důvěryhodného zdroje z nemocnice přednosta kardiocentra Jan Pirk. Ten však odmítl zákrok jakkoliv komentovat s odůvodněním, že si to nepřeje Jakubiskova rodina ani sám pacient.

"Mohu potvrdit jedině to, že se u nás pan Jakubisko v pátek podrobil srdeční operaci a rekonvalescence probíhá úspěšně," řekl Pirk. Dodal, že režisér se léčil v IKEM kvůli selhávajícímu srdci opakovaně.

Informace o Jakubiskových potížích se srdcem prosakovaly už loni, slovenský režisér přitom stále pracuje. Jakubiskova žena Deana se dotazům na manželovo zdraví už dlouho brání.

V Česku se provádí na dvou pracovištích zhruba 80 transplantací srdce ročně, asi třicet v Brně a padesát v Praze. Pacientům nad 65 let se srdce vyměňuje jen výjimečně, a to kvůli vyšším zdravotním rizikům. Lékaři v Česku se stejně jako ve světě potýkají s nedostatkem dárců, a tak se čekací doba prodlužuje.

Slovenský rodák Jakubisko tuzemskou filmovou tvorbu výrazně utváří již od 60. let minulého století. Má za sebou slavné snímky, jako například Tisícročná včela či Nejasná zpráva o konci světa, v poslední době natočil velkofilm Bathory.

V roce 2008 převzal na MFF v Karlových Varech křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.