Maturitní testy z matematiky byly příliš časově náročné, připustil ve čtvrtek v pořadu Hyde Park České televize ředitel centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený.

O řešení všech úloh obtížnější varianty zkoušky z matematiky se podle něj ve stanoveném časovém limitu pokusilo jen zhruba 40 procent studentů. Zbylých 60 procent se k části příkladů buď vůbec nedostalo, nebo jejich výsledky pouze na poslední chvíli odhadlo.

Za vynikající známku z letošního testu by se prý dala považovat už trojka. Validační komise proto bude muset zmírnit hodnocení, domnívá se Zelený.

"Připouštím, že test nebyl srovnatelný s loňským," řekl Zelený. "Nejsou v něm sice defektní úlohy, jeho problémem je ale časová náročnost. Nečekaně ho nezvládla větší část studentů," dodal.

Letošní maturitu si Zelený dokonce sám vyzkoušel, v limitu ji ale nedokončil.

Podobně dopadli také ředitelé škol. V dopise adresovaném Cermatu upozornili, že test zvládli ve stanoveném čase jen s vypětím sil. Proti příliš těžké maturitě z matematiky protestuje spolu s řediteli Jednota českých matematiků, na sociálních sítích také studenti.

V pátek nebo v pondělí zasedne v Cermatu validační komise, která rozhodne, zda jsou jejich výtky oprávněné a zda hodnocení zmírní.

Zelený v České televizi uvedl, že se pravděpodobně prokáže, že test byl nepřiměřeně časově náročný. "Pak existují metody, jak výsledky přepočíst, aby na tom studenti netratili. Kvůli chybě státu, a já tady zastupuji stát, nemůže být poškozen student," řekl.

Změna systému hodnocení testů z matematiky by prý měla umožnit, aby u maturity uspělo více studentů. Hranice hodnocení by se podle šéfa Cermatu mohly posunout na škále od 0 do 50 bodů o šest až sedm bodů ve prospěch maturantů.

Do maturit by neměli zasahovat politici

Minulý rok měli maturanti tu výhodu, že si mohli v povinné části maturity zvolit lehčí variantu testu a v nepovinné těžší, připomněl Zelený.

"Bohužel ale byla přijata novela zákona, která to už neumožňuje. Důvodem bylo především snížení nákladů," sdělil. Státní maturity považuje za velmi citlivý systém, do kterého by politici neměli příliš zasahovat. Cermat prý bude prosazovat, aby byl výběr z různých variant testů v příštích letech opět umožněn.

Maturitu z matematiky si vybralo 44 procent ze 103 tisíc maturantů, zbytek dal přednost cizímu jazyku. Z těch, kteří maturovali z matematiky, si vyšší úroveň zvolilo 4,15 procenta studentů, především gymnazistů.

Související