Bratři Vít a Matěj Bártovi údajně v rigorózních pracích, za které dostali titul doktor práv, opisovali ze skript svého učitele Jiřího Strause. Ve svém aktuálním vydání, které vyjde ve čtvrtek, to píše časopis Reflex.

Práce přitom posuzoval sám Straus a ohodnotil je kladně. Časopis proto státnímu zastupitelství pro Prahu 5 oznámil podezření z korupce. Straus i Bártovi, bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít a spolumajitel bezpečnostní agentury Mark2 Corporation (dříve ABL) Matěj, obvinění odmítají. Se Strausem prý vědecky spolupracovali.

Vít a Matěj Bártovi titul JUDr. získali na bratislavské Akademii policejního sboru v letech 2003 a 2006. Straus byl oponentem, vedoucím práce byl slovenský profesor Václav Krajník. Od něho Straus dostal poslední dva tituly – Prof. a DrSc., uvádí Reflex.

Podle časopisu se několik pasáží v jejich doktorských pracích značně shoduje s částmi Strausových skript. Navíc deset stran v obou pracích je zcela shodných.

Opisovaný: Byl jsem příliš velkorysý

Samotný Straus ale popírá, že by bratři od něj opisovali. "Podíleli se na výzkumu. A ti, co se na něm podílejí, mohou jeho výsledky používat. To, co tvoříme, je nás všech. To považuji za seriózní," řekl časopisu. "Po tomhle rozhovoru si říkám, že mě asi měli lépe ocitovat... Asi jsem byl až příliš velkorysý," dodal.

Sporné pasáže rigorózních prací bratří Bártů i posudek Jiřího Strause si prohlédněte ZDE

Hájí se i Matěj a Vít Bártovi . "Má práce z roku 2006 odpovídá době a požadavkům. Absolutně nerozumím, o jaké podezření z korupce se má jednat. Profesor Straus je největší odborník v dané oblasti, a je tedy logické, že jsem čerpal i z jeho díla," uvedl Matěj Bárta.

"S panem profesorem Strausem jsem spolupracoval již v době svého vysokoškolského studia. Podílel jsem se v jeho pracovním týmu na dvou odborných zprávách," sdělil Reflexu Vít Bárta.

Vít a Matěj Bártovi založili počátkem devadesátých let bezpečností agenturu ABL, která se časem stala jednou z největších v zemi. V roce 2010 začal Vít Bárta oficiálně působit ve straně Věci veřejné a byl označován za jejího faktického lídra. Před měsícem byl nepravomocně odsouzen k podmíněnému trestu za uplácení stranických kolegů.

Straus je významná postava české kriminalistiky. Zabývá se trasologií a biomechanikou.