Označení "kmotr" a "šedá eminence" jsou při zpravodajství o politice legitimní novinářskou zkratkou. Jejich užití samo o sobě nenarušuje věcnost a objektivitu zprávy. Dospěl k tomu Nejvyšší správní soud (NSS) v rozhodnutí o pokutě 100 000 korun, kterou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v roce 2010 uložila České televizi.
Sankci musí znovu přezkoumat Městský soud v Praze. Podle NSS lze pokutu teoreticky uložit jen v případě, že se předkládaná fakta prokazatelně nezakládají na pravdě. ČTK to ve středu zjistila z rozhodnutí v databázi soudu.
ČT rozsudek NSS vítá. Mluvčí televize Michaela Fričová sdělila, že přispívá k výkladu pojmů zpravodajství a objektivita ve zpravodajství.
"Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu respektujeme," řekla ČTK předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřina Kalistová.
Kmotr je podle NSS v současnosti všeobecně srozumitelné označení pro osoby, které spojují byznys s politikou, případně mají neformální vliv na na politickou stranu v určitém regionu.
"Ačkoliv nejde o výraz zcela neutrální, je významovou zkratkou umožňující rychle, stručně a výstižně popsat roli osoby v mocenském systému. Označení 'kmotr' proto nelze a priori považovat za hanlivé či nedůvodně snižující vážnost osoby," stojí v dubnovém rozhodnutí senátu.
Zpravodajství nemůže být absolutně sterilní
Legitimní novinářskou zkratkou je podle NSS i "šedá eminence". Stejně jako kmotr prý odkazuje na konkrétní pozici označovaných osob v politickém životě.
Zpravodajství sice nemá obsahovat hodnocení, ale kýženou věcnost a objektivitu nelze chápat jako požadavek "absolutní sterility".
"Objektivita reportáže by mohla být narušena pouze v případě, že by bylo prokázáno, že tvrzená souvislost nebo samotná předkládaná fakta se nezakládají na pravdě," uzavřeli soudci.
V konkrétní přezkoumávané kauze se ale Rada pro rozhlasové a televizní vysílání pravdivostí ani oprávněností sporných označení detailně nezabývala. Hodnotila je jako nepodloženě hanlivé a zavádějící.
Ministerstvo zapomnělo poslat k soudu úředníka, žalobu na soudce tak četl senát - čtěte ZDE
Soudce zanedbával případy i několik let. Odvolal ho Nejvyšší správní soud - čtěte ZDE
Podstatou soudního sporu je reportáž České televize z dubna 2010 o novém sídle Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem. Úřad se přestěhoval do budovy s dvojnásobně vyšším nájmem, krajská opozice to kritizovala.
Česká televize tehdy upozornila na možnou spojitost se zájmy a vlivem podnikatele Luboše Marečka a "kmotrů" severočeské ODS Patrika Oulického a Alexandra Nováka.
Televize dostala pokutu 100 tisíc
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila České televizi pokutu 100 tisíc korun. Městský soud v Praze vyhověl žalobě televize a pokutu zrušil. Nejvyšší správní soud nyní městskému soudu nařídil, aby se případem zabýval znovu.
NSS nesouhlasil se závěry a způsobem argumentace městského soudu. Neznamená to ale, že v novém řízení městský soud pokutu potvrdí. Musí ale uplatnit náhled Nejvyššího správního soudu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist