Češi si budou muset zvykat na příliv milionů čínských turistů do Prahy. Drobní podnikatelé začnou exportovat prostřednictvím státního podniku zahraničního obchodu. Velké banky začnou platit 30procentní daň z příjmů a ještě sníží bankovní poplatky pod tlakem státního peněžního ústavu, který založí vláda. Vedle toho se lidé smíří s vyššími daněmi, likvidací penzijní reformy a začnou si pochvalovat majetková přiznání.

Tak to bude vypadat, pokud se vlády po příštích parlamentních volbách ujme sociální demokracie s podporou komunistů. Testem takové spolupráce byl i pozdrav „Čest práci“ předsedy KSČM Vojtěcha Filipa na sociálnědemokratických oslavách 1. máje v Chomutově – komunistický předák řečnil u socialistů vůbec poprvé od roku 1989.

Z evropského pohledu se není čemu divit. Zatímco bezprostředně po vypuknutí hospodářské krize v roce 2008 dávali voliči přednost pravicovým politikům – v zemích evropské sedmadvacítky je proto jen pět levicových vlád –, nyní se trend otáčí. Ve Francii socialisté po 17 letech vyhráli prezidentské volby.

V Česku by se jen zkopíroval vývoj na sousedním Slovensku, kde nedávno v předčasných volbách doslova převálcoval soupeře levicový Směr Roberta Fica. V Paříži se mluví o nové revoluci či o zemětřesení. K něčemu podobnému by nepochybně došlo i v Praze po vítězství levice.

Tím hlavním by podle sociálnědemokratického šéfekonoma Jana Mládka bylo ukončení politiky tvrdých úspor. Totéž ihned po víkendovém sečtení hlasů prohlásil nový francouzský prezident François Hollande. „Škrty už nejsou nevyhnutelné,“ uvedl.


Jak by vypadala vláda pod vedením ČSSD? Byli by v koalici komunisté?

Ptali jste se Bohuslava Sobotky, předsedy ČSSD. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal ve čtvrtek 10. května.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
michal
Dobrý den, podle vašich zkušeností - kolik by politická strana musela při zvážení průměrné volební účasti získat hlasů při volbách do sněmovny, aby mohla sestavit jednobarevnou vládu? Děkuji. MA.
Dobrý den, její zisk by musel být kolem 43% hlasů. Hodně by také záleželo na tom, kolik stran by se do PS dostalo, v současné době mají reálnou šanci 4 strany, ČSSD má aktuálně volební preference kolem 35%.
Bohuslav Sobotka
Jurča
Dobrý den, současná vláda neustále zvyšuje DPH a vymýšlí různé další daně, čímž zákonitě dusí ekonomiku, neboť i analfabet, s výjimkou Chemika ví, že čím méně lidé mají peněz, tím méně utrácí, tím méně se rozvíjí obchod a podnikání a tím méně se nastartuje ekonomika. Ptám se tedy, zda-li máte v programu po vítězných volbách snížit DPH, a pokud ano, na kolik. Považuji za skandální, že ČR má jedno z nejvyšších DPH v Evropě, hlavně na základní věci, jako jsou např. potraviny (např. v Německu je DPH na potraviny 7%, u nás bylo 10%, nyní 14%, od příštího roku dokonce 15% a je otázkou kdy bude 20% či 25%, protože tahle vláda je absolutně nekompetentní a neschopná! Spolu s tímto ještě zvýšila daň z příjmu (kvůli zvýšení zdravotního pojištění), takže průměrný člověk nejenže zaplatí další tisíce za zboží kvůli tradičnímu zvýšení DPH, ale ještě nakonec i méně vydělá, takže s takovou si může hodit provaz. Ptám se tedy, jestli máte v plánu rovněž snížit daň z příjmu a pokud ano, na kolik. Osobně jsem proti tomu, aby úsporné škrty odnášeli pracující lidé, kteří už tak kolikrát pracují za minimální mzdu či mzdu se jí velice blížící. Uváděný průměrný plat 25000 Kč je směšný, většina lidí vydělává 10-15.000 hrubého. A spotřební daň (např. benzín), snad nejvyšší v Evropě, netřeba komentovat...Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů.
Dobrý den, naším cílem je udržet dvě sazby DPH a v té nižší ponechat potraviny, léky a další sociálně citlivé položky. Současná koalice prosadila zákon, který od příštího roku zavádí jednu sazbu DPH na všechno ve výši 17,5 procenta. Pokud by pravice skutečně jednu sazbu zavedla, vrátila by se ČSSD ke dvěma sazbám DPH. Naše vláda rozhodně nebude během svého případného funkčního období zvyšovat DPH na potraviny a léky. Nebudeme ale slibovat snižování daně z příjmů, to si stát nemůže při stopadesáti miliardovém deficitu opravdu dovolit. Vrátili bychom se k progresivnímu zdanění a zavedli bychom druhou sazbu daně z příjmů pro velké právnické osoby. Nebudeme zvyšovat daň z příjmů nízko a středně příjmovým skupinám.
Bohuslav Sobotka
Stannislava Král
Jaké poučení si odnesla ČSSD z fiaska středopravicové 101 koalice z roku 2003 na ukor silné levicové 115 koalice ???Budete stále spoléhat na skrytěpravicovou KDU-ČSL či SZ která v r 2007 beze slova sežrala smradlavý "Topolánkův reformní" batoh? Je vám jasné že sociální zájmy a názory vašich voličů jsou z 99 procent shodné se sociálními zájmy a názory voličů KSČM ??? Je vám jasné že budete muset místo zrady zájmu svých voličů jako tomu bylo v minulosti tentokrát udělat levicoý krok a spolupracovat na levici s KSČM úzce a dlouhodobě ??? Dle mne nebude stačit kecat o krocích ale provést dezinfekci pravicových shnilotin v justici , státní správě , oprostit se od nezdravého vlivu "podnikatelského jádra " zavlečeného do ČsSD liberálem Zemanem , "Bankovních exponetů ala Sobotka" a "Tombolových exponentů" ala antikomunisté Hašek ,Onderka ". Situace zaměstnanců a vašich voličů se zhoršuje a je velmni tristní . Váš dluh vůči nim je velky ... Hollandovi stačí 60 levicových kroků , vy jich budete muset udělat 600 a budte muset říci jdem do toho zleva nebo jdeme do "...." Je nejvyšší čas ...není třeba "pareforem"a keců o nich , ale důsledně rozumně levicově vládnout.
Naším cílem je taková příští vláda, která bude prosazovat sociálně demokratický program, nastartuje hospodářský růst, udrží sociální soudržnost a napraví chyby pravicových reforem prosazených po roce 2006. Současně to musí být vláda, která udrží rozpočtovou disciplínu a ČR v rámci jádra evropské integrace. Pokud pro tento program nenajdeme koaliční partnery, jsme připraveni jednat s parlamentními stranami o podpoře případné menšinové vlády ČSSD. V případné koalici s KDU ( bez M.Kalouska) a Zelenými nevidím žádný velký problém. O tom, jestli bude mít v příští Sněmovně levice většinu, rozhodnou voliči. V roce 2010 levice většinu nezískala. Komunistická strana hodně zpohodlněla, je zahleděná do sebe a nepracuje na žádných reformách, které by jí pro širší veřejnost (zejména mladé lidi a vysokoškoláky) učinily přijatelnější. Je tedy otázka, zda její volební výsledek bude skutečně tak "dobrý", jak očekávají média.
Bohuslav Sobotka
František
To, co předvedla poslankyně za TOP 09 paní Gabriela Pecková ve Sněmovně, mi dost hnulo žlučí. Jaký názor má ČSSD na zmražení valorizace penzí a jak se ČSSD zasadí o zachování důstojného života pro seniory, kteří celý život tvrdě pracovali a poctivě platili daně?
Dobrý den, paní Pecková prostě nenašla žádné argumenty, jak obhájit politiku současné vlády a tak si v zoufalství nad Drábkovým návrhem pomohla neuvěřitelným výrokem. Problém je ale v tom, že vláda důchodce podvedla, a to hned dvakrát. Nejprve tvrdila, že nedoplatí na důchodovou reformu, vzápětí ji ale postavila na zvyšování DPH. Pak tvrdila, že zvyšování DPH vykompenzuje valorizací penzí. Znovu obrat a valorizacebude jen z jedné třwetiny růstu cen. ČSSD tento návrh nepodpoří, Senát ho vrátí a koalice bude muset hledat 101 hlasů. Pokud zákon projde, ČSSD ho po volbách změní ve prospěch důchodců.
Bohuslav Sobotka
Franta
Chci se zeptat na Váš názor na eventuální žalobu na stát za stav, kdy spousta lidí musí odmítnout základní léky, třeba na vysoký tlak, protože na ně nemají peníze. Už i záchranky referují o případech, kdy dojedou ke zkolabovanému člověku, který již dva měsíce nebere léky, protože na ně nemá. Skandální léková politika současných mocipánů je již neudržitelná, stejně jako nesmyslné poplatky atd. Ptám se, kam jsme to nechali zajít... co říkáte na žalobu na stát za tato alarmující fakta? Už i zdravotníci, lékaři hovoří o faktické eutanázii na bezbranných. Děkuji.
Ano, řada lidí, zejména důchodců, dnes řeší dilema, zda si koupit jídlo, nebo léky, Takovou situaci by měla řešit sociální politika státu, včetně valorizace penzí.Růst spoluúčasti pacientů je v posledních letech velmi dramatický, ze 14% v roce 2006 na předpokládaných 24% v roce 2013. Cílem ČSSD bude zastavit růst hotovostní spoluúčasti a podíl přímých plateb pacientů v několikaletém horizontu stabilizovat. Péče musí být primárně placena ze zdravotního pojištění.
Bohuslav Sobotka
Stanislav Král
Poučila se ČSSD z krachu slabé Špidlovy 101 koalice z r 2003 na úkor silné levicové 115 koalice s KSČM??? Stejně v roce 2005 a 2006 jste byli nakonec nuceni spoustu zákonů s KSČM a v následující opozici jste byli k spolupráci s nimi odsouzeni bývalými koalisty "KDU-ČSL" . Je vám snad jasné že na KDU-ČSL a SZ už nelze spoléhat , poté co sežrali s chutí "Smradlavý Topolánkův reformní batoh" .Jisté dnes je jen to, že sociální zájmy a názory voličů ČSSD jsou s 99 procent shodné a jen těsná a trvalá spolupráce na levici může přinést zlepšení stale se zhoršujících životních podmínek vašich voličů . Už není čas na kecy o "pareformách", ty vymyšlí ten kdo keca a nic neumí a nic nechce udělat pro lidi , je nutné jasné rozumné levicové vládnutí bez ohledu na "podnikatelské kruhy zavlečené do ČSSD Zemanem, bankovní agenty zavlečené vámi osobně a "Tombolovými ODSkopulisty -antikomunisty Haškem a Onderkou.Nebude Vám ani stačit 10 x "60 Hollandových kroků", je nutno levicí vytěsnit pravicovou shnilotinu z justice státní správy a veřejných sdělovacích prostředků. Skončil čas podvodů na Vašich voličích, jinak Vám hrozí že odejdou ke KSČM, kam už díky nejasné politice a antikomunistických kecích Haškovy suity a "divné nerozhodnosti" ohledně spolupráce na levici .
Již jsem odpověděl v předchozím dotazu.
Bohuslav Sobotka
Marie
V předchozím dotaze se objevila o otázka o státním podniku zahraničního obchodu. Neměl by tento státní podnik, vedle produktů drobných exportérů, vyvážet i investiční celky, i když je jejich výroba rozdrobená? Myslím, že by bylo potřeba v této oblasti vystupovat jednotně jako Česká republika a opět obnovit naše dobré jméno v zahraničí z dřívější pozice exportu. Tento záměr bude znamenat sice hodně práce, ale určitě by to našemu hospodářství prospělo. Děkuji.
Myslím, že země potřebuje aktivní ekonomickou diplomacii směrem k zemím BRIC, včetně výrazného posílení našeho obchodního zastoupení na ambasádách. Vztahům k těmto zemím musí osobní pozornost věnovat i předseda vlády. Důležité bude i efektivnější fungování ČEB a EGAP. Ale i když se nám část exportu podaří přesměrovat na rychle rostoucí trhy, těžiště zůstane v zemích eurozóny. Proto musí mít ČR zájem na stabilizaci EU i eura, je to v našem silném národním zájmu.
Bohuslav Sobotka
Ondřej
Dobrý den, dnes, tj. 9. 5. 2012 jse se dočetl nemilou novinku z úst premiéra Nečase, že přijetí eura bude možné, respektivě se tímto tématem bude politická reprezentace zabývat až za 8 - 10 let ne - li později. Vás bych se rád zeptal, jaký je Váš názor na přijetí eura. Jako ekonom i jako spotřebitel jsem pro nejrychlejší přijetí optimálně kolem roku 2016, a to z toho důvodu, že s korunou se dá bez problému "hýbat" stejně tak i s cenamí, což se potvrzuje nyní. Navíc je náchylnější vůči spekulantům a když budou lidé moci srovnat ceny naše a v okolních státech, mohli by zlepšit konkurenceschopnost našich obchodníků, budou se muset více snažit. Navíc oproti dnešku, jim odpadnou poplatky za převod, které jsou neúměrně vysoké. Krom těchto informací, jse se dozvěděl, že vzhledem k absenci eura v našem státu, začali odcházet němečtí a další investoři a podnikatelé z eurozóny odcházejí na Slovensko, které už euro zavedlo. Tím pádem nám stoupá nezaměstnanost. Mnozí se domnívají, že euro může za krizi v Řecku a dalších státech, avšak krize, která je globálního charakteru, je způsobena jednak bankami (historie nám ukázala že za každou krozí vždy stály jejich problémy) a jednak absencí výroby v Evropě a Americe. Vše vyrábí Čína, která už má v důsledku škrtů v Evropě a Americe značný hospodářský pokles. Neměla by se Evropa zaměřit i mimo jiné na rozjetí výroby a omezení importu zboží z Číny a Asie. Když se podíváte do Řecka, májí pouze zemědělství a služby. To že dnes průzkumy (které mi nepřijdou důvěryhodné, skoro jako by byly objednané) vyjadřují negativní postoj k euru, mi přijde dosti nešťastné, protože se lidé obávají plateb do Evropského stabilizačního mechanismu, ale zapomínají na evropské dotace, které dostali. To jsou proboha Češi takoví "vyžírkové". Vždyt přeci všude platí něco za něco. A nikdy nedostane člověk nic zadarmo, v normálním světě. Navíc mi ty průzkumy přijdou, že vyjadřují názory a postoje Václava Klause, který Evropu snad nenávidí, ačkoliv nevím proč. Od Vás bych rád znal jasné stanovisko ČSSD k euru a jeho přijetí. Děkuji a přeji hezký den
Jsem stoupencem přijetí eura, souvisí to jak s orientací našeho exportu na země platící eurem, tak s nutností soupeřit v regionu o investice se zeměmi, které již euro mají (Slovensko), nebo plánují(Polsko). Nejprve je nutno vyřešit dluhovou krizi, aby bylo zřejmé, za jakých podmínek budou další země společnou měnu příjmat. A současně musíme splnit svůj domácí úkol, snížit udržitelně deficit hluboko pod 3% HDP. Termín se těžko odhaduje, ale politická reprezentace se tím musí zabývat už nyní. Mohlo by to ale být před rokem 2020. Máte pravdu, na každoroční dotace z EU se často v debatě zapomíná, v pozici čistých příjemců budeme nejméně do roku 2020.
Bohuslav Sobotka
Honza
Současná vláda zklamala tím, že jednoznačně neplní svoje předvolební sliby (resp. sliby koaličních stran). Pokud by byly předčasné volby, co byste mohl slíbit občanům s vědomím, že byste musel dát "hlavu na špalek" pokud byste své sliby nesplnil?
Pokud vláda není schopna splnit svůj program, měla by odejít a prostřednictvím voleb umožnit střídání politických stran u moci. To je logická a legitimní sankce. Chtěl bych, aby ČSSD před volbami představila stručný, raelistický a splnitelný program. Žádné sliby ve stylu "nebudeme zvyšovat daně". Takových neúpřimných frází už mají myslím lidé dost.
Bohuslav Sobotka
Patrik z Ústí
Pane Sobotko, vůbec mi není jasné, jak v období ekonomické krize zrovna vy rozhazovači odstartujete hospodářský růst a zastavíte ty obrovské dluhy. Můžete mi to vysvětlit? Díky.
Pravicová vláda zvýšila daně, ačkoliv slibovala, že to neudělá a i navzdory tomu od roku 2006 zdvojnásobila veřejný dluh ČR z 0,9 bilionu na uvažovaných 1,8 bilionu v roce 2014. Těžko říci, kdo je tedy rozhazovač. Naším cílem je nastartovat hospodářský růst, stabilizovat příjmy státu na úrovni složené daňové kvóty, která zůstane pod průměrem EU a snižovat schodky státního rozpočtu.
Bohuslav Sobotka
Marek
Přeji dobrý den, zajímá mne, jak by se Vaše vláda postavila k současnému novelizovanému zákonu o stavebním spoření? Konkrétně na zavedení účelovosti státní podpory, snižování státního příspěvku a postupný převod stavebního spoření do kompetence bank. Máte nějakou koncepci na podporu bydlení v osobním vlastnictví? Děkuji a jsem s pozdravem, ML
Návrh se nám příliš nelíbí, jeho hlavním cílem je zřejmě definitivní zůčtování se systémem státem podporovaného stavebního spoření, které přitom pozitivně působí na hospodářský růst. Účelovost bude působit proti přílivu nových úspor.
Bohuslav Sobotka
eva
Dobrý den, jsem pravidelný volič vaší strany, ale teď váhám. Připadáte mi příliš servilní k EU. Co říkáte platbě 350 miliard v příštích letech. Děkuji E
Dobrý den, ČR je od roku 2004 v pozici čistého příjemce, daňoví poplatníci z Německa a Francie se skládají na to, aby dotovali naši zemi ročně 30-40 miliardami korun. V této pozici budeme ještě řadu let. Členství v EU ale není výhodné jen z hlediska dotací, jde o stabilitu, volný pohyb, jednotný trh pro naše zboží a služby, posílení politického vlivu země. Mimo EU bychom s naší velikostí nikoho nezajímali. Ani investory. ČSSD podporuje naše aktivní členství v EU, to neznamená, že souhlasíme se vším, co vymyslí Evropská komise. Zdaleka ne. Ale jsme u toho a můžeme to ovlivnit a změnit. V Mnichově to bylo v roce 1938 o dost horší. O Jaltě a Postupimi nemluvě....
Bohuslav Sobotka
P. D.
Dobrý den pane Sobotko, jak byste se zachoval jako premiér v pozici Petra Nečase. To znamená, že byste velel vládě, kde jeden koaliční partner nemá faktický mandát od voličů (strana LIDEM). Držel byste "svou" vládu i za těchto okolností, dal byste demisi nebo se zachoval ještě jinak?
Stavět stranu na politické korupci, na přeběhlících a odpadlících není v pořádku. V pozici Nečase bych zvolil čistě menšinovou vládu ODS a TOP 09, a když by nedostala důvěru, pak raději nové volby.
Bohuslav Sobotka
Čuči
Pane Sobotko, myslíte si, že jste správným vůdcem v sociální demokracii, který by měl stanout v čele vlády? Připadáte mi příliš nevýrazný, bez chuti a bez zápachu. Premiérem by měl být vždy člověk charismatický s vůdčími schopnostmi a ne jen loutka stranického aparátu. Děkuji za odpověď
Nikdy jsem nebyl a nebudu ničí loutka. Mám svoji vlastní hlavu a představu, jak prosadit soc dem program a vést zemi. Rozhodnou voliči.
Bohuslav Sobotka
honza novák
Pane předsedo, jaký je program socdem. pro ekonomiku posazený do reality? Jakou úroveň bude mít povolební spolupráce socdem. s partají vedenou soudruhem Falmerem? Děkuji.
Usiluji o to, aby ČSSD měla realistický ekonomický program, který nám umožní obhájit sociální stát bez dluhů. Byl bych raději, kdybychom našli přijatelné partnery do programové koalice, případná spolupráce naší menšinové vlády s nereformovanými komunisty by byla nepochybně obtížná.O síle jednotlivých stran ale rozhodnou občané ve volbách. Děkuji za všechny otázky a těším se někdy příště. Hezký den. B.S.
Bohuslav Sobotka
Luděk
Co hodláte učinit proti dle mého názoru snad největším ztrátám z veřejných rozpočtů - korupci a neschopnosti čerpat z fondů EU? Máte v plánu i nějaké změny ve volebním zákonu nebo v ústavě?
Jezevec
Dobrý den, levici jsem nikdy nevoli a ani volit nebudu, protože nevěřím, že by mohla splnit pouhých 5% z toho, co naslibuje. No, u nás se říká: slibovat není hřích! Ale rád bych věděl, zda si skutečně myslíte, že po zavedení majetkových přiznání, progresivní daně a vyšším zdanění právnických osob v ČR zůstane mnoho plátců daní? Přenést výrobu dále na východ a přesídlit do daňového ráje je tak lehké. Děkuji za odpověď.
Eduard
Pane předsedo, je vůbec možné zajistit nestranné informování občanů veřejnoprávními médii, tedy hlavně televizí a rozhlasem? Jak velkou částu mimo koncesionářských poplatků dostává ČT? O kolik jim snížil příspěvek pan Kalousek v rámci úsporných opatření?
Eduard
Uvažujete o zajištění hmotné odpovědnosti za chybné či přímo zlodějské rozhodování politiků a ůředníků?
M. Bohatý
Jak je možné, že za dvaadvacet let po sametové revoluci jsou lidé tak naštvaní na politiky, v podstatě na všechno a jaké jsou příčiny špatných politických rozhodnutí, které způsobily devastaci hospodářských sfér?
Alois Surynek
Dobrý den. V případě, že po příštích volbách budete sestavovat vládu, jaká preventivní systémová opatření chcete přijmout proti osobním a profesním selháním jednotlivých ministrů a členům jejich týmů? A jak chcete v případě takového selhání postupovat. Děkuji za odpověď.
Robert R.
Dobrý den Zajímalo by mě, s jakými rozpočtovými deficity počítáte do budoucnosti? A zda se vůbec budete snažit vyrovnaný rozpočet dosáhnout? Pokud po volbách budete u moci. Vaše strana je natolik zadlužená, že se mi ani nechce věřit, že hospodařit umíte. Děkuji za nevyhýbavou odpověď. RR
Kamil
Dobrý den. Prosím o zvážení možnosti zamítnutí různých nadstandardních příspěvků policistům a vojákům, včetně nesmyslných výsluhových plateb. Je to dnes zaměstnání jako každé jiné a většina těchto lidí by se v civilu ani neuživila. Jak se díváte na tento návrh?
Jirka
Dobrý večer nemyslíte, že bohumínské usnesení je již passé, anebo máte také strach z komunistů?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist