Miloš Zeman (67)

Vzdělání
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.

Kariéra
V letech 1971 až 1989 se zabýval prognostikou a po pádu komunismu pracoval v Prognostickém ústavu ČSAV. V roce 1968 vstoupil do KSČ, z níž byl o dva roky později vyloučen. V roce 1990 se stal poslancem za Občanské fórum, později přestoupil do ČSSD. Jako její předseda stanul v roce 1996 v čele Poslanecké sněmovny, po volbách v roce 1998 byl čtyři roky premiérem menšinové vlády. V roce 2003 ale neuspěl při prezidentské volbě a později vystoupil z ČSSD. V roce 2009 založil středolevicovou Stranu práv občanů Zemanovci, nyní je jejím čestným předsedou.

Soukromí
S manželkou Ivanou má dceru Kateřinu, z prvního manželství syna Davida. Žije v Praze a v Novém Veselí na Českomoravské vrchovině. Napsal řadu knih o prognostice a politice.

Polistopadoví prezidenti se dostali do vypjatých momentů. Václav Havel při dělení Československa. Rozhodl se abdikovat. Pro Václava Klause byla zcela zásadní Lisabonská smlouva. Neměl i on odstoupit, když mu ta smlouva byla tak moc proti srsti?

 

Jako premiér a před tím předseda poslanecké sněmovny jsem zcestoval celý svět a všude jsem se setkával s nelíčeným obdivem k Václavu Havlovi. Každý člověk ale má silné a slabé stránky a u Václava Havla mně někdy vadilo právě to jeho přehnané moralizování. Ne samo o sobě, ale moralizování nedotažené do konkrétního aktu zákona či opatření.

Pokud se týká Václava Klause, tak já rozhodně nejsem jeho klon a on můj. Když se ptáte na Lisabonskou smlouvu, na rozdíl od něho patřím mezi eurofederalisty. Pozor, nikoli mezi zastánce unitárního superstátu. Ptáte-li se na Klausův podpis pod touto smlouvou, tak si myslím, že jedna kauza, i když důležitá, by neměla být důvodem abdikace. U Klause navíc oceňuji odvahu jít proti hlavnímu proudu, ačkoli mu to nic nepřinese. Hlavně ale dodržuje dohody, což je u politiků vzácnost. A v něčem se i shodneme, třeba v nechuti k zeleným. Ekologie je úctyhodná přírodní věda, avšak zelení jsou pouze ideologičtí fanatici.

Ptáme se na to i proto, abychom se dozvěděli, za jakých okolností by abdikoval Miloš Zeman. Takže kdy?

Musím přiznat, že takovou otázku jsem nikdy nedostal. Patrně bych abdikoval, v souladu se zákonem, pokud by mně parlament vyslovil nedůvěru. Představa, že bych se mohl dopustit velezrady či vlastizrady je pro mě absurdní, v reálném životě si to neumím představit.

Taky je možné se zbláznit. Anebo se třeba vzepřít tradici a vykonávat prezidentský úřad na chalupě v Novém Veselí?

To by byl skvělý důkaz, že jsem se skutečně zbláznil (smích).

DVA MILIONY STAČÍ

Ve vás, pane Zemane, je těžké se vyznat. Před časem jste říkal něco v tom smyslu, že z Vysočiny odejdete jedině v rakvi, a teď máte namířeno na Pražský hrad. Proč taková změna?

Kdybyste občas četli noviny, nebo se alespoň dívali na televizi, tak budete vědět, že jsem naléhání, abych se vrátil do politiky, odolával sedm let. A musíte uznat, že to je dost dlouhá doba. Po sedmi letech se mi stav české politiky včetně stavu české sociální demokracie znechutil natolik, že jsem se rozhodl založit vlastní stranu, Stranu práv občanů. Tatáž strana mě nyní chce kandidovat na prezidenta. Já tuto kandidaturu přijmu jen tehdy, pokud se ukáže, že si to občané přejí.

Máte stanovenou hranici, kdy řeknete ano, či ne?

V zákoně je stanovena hranice 50 tisíc podpisů. Vše je ale v životě relativní. Když někdo jiný dostane milion podpisů a já zůstanu jen na tomto limitu, tak bych považoval za poněkud absurdní jít s ním do souboje. Přímá volba prezidenta je každopádně dobrá věc. Při posledních volbách v parlamentu rozhodovaly jeden dva hlasy. Běhal by mi mráz po zádech, kdyby o hlavě státu opravdu rozhodovala Kristýna Kočí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.