Předsednictvo Věcí veřejných vyzvalo poslance, kteří se hlásí ke vznikající straně LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake, aby rezignovali na své poslanecké mandáty.

V prohlášení pro média to uvedla mluvčí VV Šárka Janouchová. Její strana poslancům, kteří se do sněmovny dostali na kandidátkách VV, připomněla některé články svého etického kodexu, jehož spoluautorkou byla právě Peake.

Ustanovení kodexu, na kterém se podílela další z příznivkyň vznikající strany Lenka Andrýsová, podle VV uvádí, že poslanec nesmí za svého funkčního období měnit stranu, za níž byl zvolen.

Peake reagovala otázkou, zda předsednictvo VV podobným způsobem vyzvalo k rezignaci na poslanecký mandát někdejšího šéfa poslaneckého klubu strany Víta Bártu. Bárta si pozastavil členství ve straně poté, co byl nepravomocně odsouzen k podmíněnému trestu za uplacení svých poslaneckých kolegů. Poslancem zůstává.

Věci veřejné přestaly být nedávno vládní stranou, když se strana rozpadla na dvě části. Osmičlenná skupina okolo Peake se zavázala podporovat pokračování nynějšího kabinetu spolu s ODS a TOP 09. Před týdnem při hlasování o důvěře kabinet kromě nich podpořili tři další poslanci z klubu VV, zbytek klubu hlasoval proti pokračování kabinetu. Peake se nyní ze své skupiny pokouší vytvořit novou liberálně orientovanou stranu s názvem LIDEM.

Peake měla porušit etický kodex

Předsednictvo VV připomnělo, že závěrečná část jejich etického kodexu jasně stanoví, že poslanec "se svým podpisem ztotožňuje s principy tohoto Etického kodexu a zavazuje se jimi řídit". Dále se zavazuje, že v případě prokázaného porušení tohoto kodexu se vzdá mandátu.

"Musí si jasně uvědomovat, že svým současným počínáním prokazatelně porušily etický kodex, který samy formulovaly a sepsaly," uvedlo předsednictvo VV o Peake a Andrýsové.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist