Prvomájová Praha bude tradičně v duchu oslav Svátku práce. Připravují se na ně levicové a pravicové strany, příznivci krajní pravice i anarchisté. Vyplývá to z magistrátního seznamu nahlášených shromáždění zveřejněných na webových stránkách Prahy.

Zatím je shromáždění nahlášeno 15, jejich počet ale zkresluje to, že pět z nich oznámil stejný pořadatel. Jedná se o anarchistické "připomínky justiční vraždy chicagských odborářů v roce 1886". Jana Součková z Antifašistické akce (AFA) v pondělí v tiskové zprávě zaslané ČTK oznámila, že víkendový program vyvrcholí 1. května ve 13:00 demonstrací na náměstí Republiky. Kudy se průvod z náměstí vydá, zatím není jasné.

Anarchisté považují za své tradiční shromáždiště Střelecký ostrov, kde se konaly oslavy poprvé v roce 1890. Kromě samotného ostrova si rezervovali také nábřeží a ulice v jeho okolí. Zřejmě jako pojistku proti případnému zákazu akce mají zamluvené rovněž náměstí Míru a Jiřího z Poděbrad a řadu dalších ulic.

Přehledně:

Kde začnou oslavy 1. máje:

11.00 - Anarchisté - Střelecký ostrov

14.00 - Dělnická strany sociální spravedlnosti (DSSS) - ulice Na Můstku

09.00 - KSČM - Křižíkova fontána

12.45 - ČSSD - Křižíkova fontána

07.00 - ODS - Petřín

Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) se setkají nedaleko. Ve 14:00 mají sraz v ulici Na Můstku. Předseda strany Tomáš Vandas ČTK řekl, že pozvání přijali zástupci krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD).

U stanice metra Můstek nejprve vystoupí řečníci, účastníci se pak vydají na průvod centrem města. Trasa pochodu podle něj ještě není stanovena. Podle informací z magistrátu má strana nahlášen pochod ulicemi Anglická, Žitná, Spálená a Železná. Strana chce podle svého webu vystoupit proti asociálním reformám" a "destabilizaci společnosti".

Policie bude podle mluvčího Tomáše Hulana připravena případné konflikty řešit. Konkrétní opatření ale neupřesnil. Více informací policie sdělí až v pondělí.

Oslavy Svátku práce připravují tradičně komunisté, kteří se dopoledne sejdou na holešovickém výstavišti. U Křižíkovy fontány je odpoledne vystřídají sociální demokraté. Občanským demokratům bude patřit stejně jako v minulých letech Petřín.

Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890. Na návrh francouzských socialistů ho zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Anarchisté tvrdí, že je to původně jejich svátek, který si prý socialisté a komunisté neprávem přivlastňují.