Je po sedmé večer, děvčata přicházejí s kabelkami v ruce na noční šichtu. Přesně tak jsme si jejich pracoviště představovali – potemnělé prostory, neony, červené pohovky, tlumená hudba, dlouhý bar a malé pódium s tanečnicí u tyče. "Do you speak English?" ptá se spoře oděná bruneta. Představí se jako Eva a nabízí, že pro tenhle večer bude naší společnicí. S radostí přijímáme.

"A co kdybychom si jen povídali?" nadneseme otázku, která se v těchto prostorách jeví jako kacířská. Eva se znuděně ušklíbne. O svůj životní příběh se dělit nechce, zvlášť když z toho nekápne ani koruna. „Většina těch holek, které tady vidíte, má doma neschopné chlapy, kteří je nedokážou uživit,“ zhodnotí rodinnou a sociální situaci svých kolegyň-­prostitutek. „Já mám dluhy, že by to vydalo na dva baráky. Až to splatím, tak s tím seknu,“ maluje si naše společnice zpětnou cestu z tohoto veřejného domu umístěného nedaleko pražského Václavského náměstí.

Přesně takových zařízení, v nichž je sex předmětem byznysu, je jen v hlavním městě podle odhadů magistrátu už zhruba 70 (na území Prahy 1 celá dvacítka). Prostitutka Eva je jednou z tisíců žen i mužů, které se „nejstaršímu řemeslu“ v Česku věnují. Český statistický úřad, který i prostituci zahrnuje do národních účtů (ve stejné skupině, jako je obchod s drogami, krádeže motorových vozidel, pašování tabákových výrobků, alkoholu, paliv a porušování autorských práv), v posledních odhadech za rok 2010 uvádí, že své tělo prodává 7373 podnikatelek. Jde ale o takzvané přepočtené osoby, kdy statistici převádějí práci prostitutek na plné úvazky.

Miliardový obrat

I proto Občanské sdružení Rozkoš bez rizika, jež se zabývá zdravotní prevencí žen v sexbyznysu, prezentuje vyšší počty. „Podle našich zkoumání a kvalifikovaných odhadů, do nichž jsou zahrnuty i priváty, je v Česku denně ochotno poskytnout sexuální služby za peníze 10 až 13 tisíc dívek. Používáme toto číslo právě proto, že některá z děvčat se této činnosti věnují pravidelně, jiná třeba jen jedenkrát za půl roku,“ říká předsedkyně občanského sdružení Hana Malinová. Český stát tento byznys zatím jen tiše toleruje – nepovoluje ho, ovšem ani nepostihuje, pokud se neuskutečňuje v blízkosti škol a není spjat s kuplířstvím či šířením pohlavních chorob.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.