Pražští radní pracují na novém zákonu, který by legalizoval prostituci jako živnost a dal jí jasná pravidla. Týdeníku Ekonom to sdělil radní Lukáš Manhart z TOP 09. Zákon vyjde ze staršího návrhu, který Praha neúspěšně předložila už v roce 2010, měl by však nově upravovat i vztahy mezi prostitutkami a klienty.

"Chceme, aby návrh zákona byl do sněmovny předložen zastupitelstvem ještě letos, v oblasti legislativy je to jedna z našich priorit,“ uvedl Manhart. Norma má podporu celého vedení pražské radnice včetně primátora Bohuslava Svobody z ODS.

Politiky k přípravě přiměly rozbujelé veřejné domy (které dnes de iure vůbec neexistují) v kombinaci s všudypřítomnou pouliční prostitucí. Snahou je rovněž donutit prostitutky, aby ze svých příjmů odváděly daně, což nyní nečiní. Stát by si tak teoreticky mohl přijít až na stamiliony ročně.

Zákon má připravit pracovní skupina sestavená v únoru, která je složená ze zaměstnanců magistrátu i externích odborníků, přičemž má zahrnout i připomínky obcí, krajů, právníků a neziskových organizací, které se vyjadřovaly už k předchozímu návrhu zákona.

Nejasné otázky

Zatím není v řadě základních otázek jasno, třeba zda by si prostitutky měly pořizovat živnostenské listy nebo žádat o povolení místní obecní či městský úřad. „Jde i o to, že v případě zavedení živnostenských listů by byly zapsány ve veřejně přístupných registrech, což by určitě nebylo dobré,“ míní Manhart. Způsoby placení daně z příjmu by chtěli konzultovat s centrálními státními úřady.

O pražský návrh se chtějí opřít i někteří poslanci, kteří si tuto problematiku vzali také za svou. Dnes hlavně Jiří Rusnok (do parlamentu byl zvolen za Věci veřejné). Ten však považuje za největší problém, že Česká republika je nadále vázána podmínkami Úmluvy o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob. Tato mezinárodní smlouva z roku 1951, k níž někdejší Československo přistoupilo v roce 1958, by musela být nejdříve vypovězena. Dokud budeme mezi signatáři, zákon o regulaci prostituce nemůže nabýt účinnosti.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.