Pražští radní pracují na novém zákonu, který by legalizoval prostituci jako živnost a dal jí jasná pravidla. Týdeníku Ekonom to sdělil radní Lukáš Manhart z TOP 09. Zákon vyjde ze staršího návrhu, který Praha neúspěšně předložila už v roce 2010, měl by však nově upravovat i vztahy mezi prostitutkami a klienty.

"Chceme, aby návrh zákona byl do sněmovny předložen zastupitelstvem ještě letos, v oblasti legislativy je to jedna z našich priorit,“ uvedl Manhart. Norma má podporu celého vedení pražské radnice včetně primátora Bohuslava Svobody z ODS.

Politiky k přípravě přiměly rozbujelé veřejné domy (které dnes de iure vůbec neexistují) v kombinaci s všudypřítomnou pouliční prostitucí. Snahou je rovněž donutit prostitutky, aby ze svých příjmů odváděly daně, což nyní nečiní. Stát by si tak teoreticky mohl přijít až na stamiliony ročně.

Zákon má připravit pracovní skupina sestavená v únoru, která je složená ze zaměstnanců magistrátu i externích odborníků, přičemž má zahrnout i připomínky obcí, krajů, právníků a neziskových organizací, které se vyjadřovaly už k předchozímu návrhu zákona.

Nejasné otázky

Zatím není v řadě základních otázek jasno, třeba zda by si prostitutky měly pořizovat živnostenské listy nebo žádat o povolení místní obecní či městský úřad. „Jde i o to, že v případě zavedení živnostenských listů by byly zapsány ve veřejně přístupných registrech, což by určitě nebylo dobré,“ míní Manhart. Způsoby placení daně z příjmu by chtěli konzultovat s centrálními státními úřady.

O pražský návrh se chtějí opřít i někteří poslanci, kteří si tuto problematiku vzali také za svou. Dnes hlavně Jiří Rusnok (do parlamentu byl zvolen za Věci veřejné). Ten však považuje za největší problém, že Česká republika je nadále vázána podmínkami Úmluvy o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob. Tato mezinárodní smlouva z roku 1951, k níž někdejší Československo přistoupilo v roce 1958, by musela být nejdříve vypovězena. Dokud budeme mezi signatáři, zákon o regulaci prostituce nemůže nabýt účinnosti.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se