Odbory a zástupci dvou desítek iniciativ se na konci března mimořádně sešli a dohodli se na společné kampani "Stop vládě". Jejím cílem je zastavení vládních reforem, demise kabinetu a předčasné volby. Odboráři a aktivisté vyzvali k celonárodním protestům proti kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS).

Odboroví předáci opustili poslední zasedání tripartity k úsporným opatřením. Uvedli, že kabinet nebyl na jednání připraven a všechny jejich návrhy odmítá. Premiér označil postup odborů za "zbytečné divadélko, které vystupňovalo situaci". Podle Nečase odboráři byli předem rozhodnuti od jednacího stolu odejít. Zaměstnavatelé považují krok odborů za nerozumný. 

Odboráři se poté na mimořádném jednání se zástupci víc než 20 sdružení a iniciativ dohodli na organizování "protestních akcí k prosazování společných cílů". Zahájit se chystají kampaň Stop vládě, s jejíž pomocí chtějí dosáhnout zastavení vládních reforem, demise kabinetu a předčasných voleb.

Vyzývají k celonárodním protestům. "Tato společná iniciativa je otevřena všem ostatním subjektům i občanům sdílejícím stejné cíle," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. ČMKOS svolala na 21. dubna do Prahy na Václavské náměstí demonstraci.


Proč chtějí odbory zastavit vládní reformy a donutit kabinet k demisi? Hájí ještě zájmy pracujících, nebo se staly uskupením s politickými cíli?

Ptali jste se Václava Pícla, 1. místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v úterý 17. dubna od 10.00.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Tomáš Krejčí
K čemu sjou podle vás demonstrace? V dnešní době s nimi stejně nic nezmůžete... účastníci to berou jako den volna a příjemný výlet do Prahy. Ale reálná odezva? Nulová. Vláda ji prostě přetrpí a pojede se sdál....
\demonstrace jsou proto, abychom vyjádřili zásadní nesouhlas s politikou této vládní garnitury. Jestli se domníváte, že pro člověka, který jede např. z Karviné autobusem brzy ráno 5 hodin do Prahy a odpoledne zase 5 hodin zpátky, se jedná o příjemný výlet, tak nevíte, o čem mluvíte.
Pícl Václav
Milan
Nebylo by lepší správně volit a ne proti zvoleným politikům demonstrovat. Nebo jsme si tuto vládu nezvolili?
Mohu Vás ubezpečit, že my jsme si tuto vládu opravdu nezvolili.
Pícl Václav
Jo
Ano, odbory se rády zviditelňují, ale pro zaměstnance dělají houby a jde jim jen o svá vlastní koryta. Kdy už konečně pochopí, že zkrácené a částečné úvazny a snadné vyhození zaměstnance taky současně znamená snížení nezaměstnanosti? Protože když někoho snadno vyhodím, pak ho taky snadno naberu. Nedělají nic pro nezaměstnané absolventy ani pro starší lidi, kteří mají chuť pracovat, jsou k firmě loyální a mají řadu zkušeností. Tohle vůbec odbory neřeší - ať se jdou vycpat!
S těmito názory, které by nás vrací do 19. století, kdy měl zaměstnanec jen jediné právo dělat od rána do večera a mlčet a být šťastný, že dostane i zaplaceno,v zásadě nemohu souhlasit.
Pícl Václav
aaa
Proč chcete demonstrovat proti vládě v sobotu, když nezasedá? Zdá se mi, že to berete jako příjemný výlet do Prahy na nákupy, proti čemuž nic nemám, ale proč tam chcete tahat televizi?
Prosím, nechte to na nás, kdy my budeme demonstrovat, jak se zdá, vy mezi námi nebudete. O tzv. výletu jsem se zmínil viz výše.
Pícl Václav
vladislav
Asi mi neodpovíte, ale zkusím se zeptat - jak moc dneska řešíte medializaci svých protestů? Aby se to hodilo do televize, bay se o vás hodně psalo atd?
Mohu vás ubezpečit, že pro nás jsou především podstatní ti lidé, kteří přijedou na demonstraci a k nim budeme v prvnířadě hovořit. To, co vyšílá televize, je jen na jejím uvážení.
Pícl Václav
VlK
Kritizovat se dá snadno. I mě se nepromyšlenost návrhů vlády nelíbí. Jaké jsou konstruktivní splnitelné návrhy odborů? Snížit výdaje, zvýšit příjmy, jednoduchost systému, podporovat samozaměstnávaní před nezaměstnaností. (Min. odvody OSVČ na ZP jsou vyšší než min. odvody zaměstnanců. pokud bude jedna z odpovědí zrušit paušály a zvýšit min. odvody - max. zavést min. odvody za období např. 10 let od začátku podnikání pro hlavní OSVČ)
Ano, naše návrhy v některý oblastech jsou stejné. Musíte mne omlvit, je zde málo prostrou pro podrobnější rozbor. Máte-li opravdu vážný zájem o aktivní návrhy odborů, s nimiž vystupujeme při jednání s vládou , najdete je podrobně rozepbraně na webu www.cmkos.cz
Pícl Václav
Myrek
Lidi si musí uvědomit svou sílu. Že mají v rukou, jestli tady bude stále hůř nebo další Island. Dokud hrstka politikářů nebude sedět "v teplákách", nesmějí protesty ustat.
Souhlasím.
Pícl Václav
Mard
Odbory zastupují též zájmy důchodců, což je v přímém rozporu se zájmy pracujících (které by odpory měly zastupovat). Pokud mají jít k důchodcům větší finanční toky, tak je bohužel budou svými daněmi platit zejména pracující. Moje otázka zní: Proč odbory zájmy pracujících, které by měli hájit v první řadě, poškozují snahou o zastupování i jiných subjektů? Dělá to dojem, že odbory se snaží dělat spíše politiku, než zastupovat pracující.
toto je naprosto mylný názor. I současní zaměstnanci budou jednou důchodci. Mimochodem dnes jsou důchodci jejich rodiče. Ti také v minulosti byli zaměstanci. Mohu vás ubezpečit, že otázkou důchodů se zabývají všechny odbory na celém světě, právě z výše uvedených důvodů. To, co říkáte, jasně směřuje k vyvolávání mezigeneračního konfliktu ve společnosti a s tím nemohu zásadně souhlasit.
Pícl Václav
Pavel
Nemělo by se radši demonstrovat proti romům,a vzít jim trošku toho co dostávají od státu a zadarmo.Pak se k nám tak chovají že ničí zdraví slušným lidem.
To snad nemyslíte vážně.
Pícl Václav
Jarda
Dobrý den, chtěl bych zeptat za 1., které odb. svazy se protestů zúčastní. A za 2. kdy si už konečně vezmete příklad z protestů, které pořádají odbory v zahraničí - Německo, Francie... Vždyť "V jednotě je síla"! Dle mého názoru jste měkcí proti hroší kůži Kalouska, nečase, Drábka, Hegera...
Protestů se zúčasní všech 30 odborových svazů sdružených v ČMKOS, dále odborové svazy Asociace samostatných odborů a další nezávislé odborové svazy. Dá se tedy řici, že proti vládě bude tentokrát demonstrovat celé odborové hnutí v ČR a celá řada nezávislých iniciativ.
Pícl Václav
leo
Rád bych i podpořil vaši demonstraci,protože vlady mám taky plné zuby,ale copak můžu?A jaký by to mělo smysl když jste to vy kdo štěpí společnost na podnikatele(zloděje)a zaměstnance?..Za socanů bude ještě hůř pokud nařídí registrační pokladny tak na ni nemám mé tržby jsou do 1000kč za den,nebo ty kasy budete rozdávat?
Jak je vidět, důvodů, jak nás nepodpořit, máte dostatek.
Pícl Václav
Šťoural
Srdečně zdravím. Připadá mě, že odpory se probouzejí. Kde jste byli, když se ořezala nemocenská. Kde jste byli, když se prodloužil odchod do důchodu na 70 let ? Jste nejednotní - odborových svazů jsou mraky a nevystupují jednotně. Můžete uvést konkrétní aspoň 3 věci, která jste v zájmu nižší a střední vrstvy prosadili ?
Vy toho víte o odborech asi velmi málo. Doporučuji opět www.cmkos.cz
Pícl Václav
Des
Jakým způsobem demonstrace pomůže tomuto státu a jeho občanům? Vláda kvůli pár odborářům nepadne, to vám musí být jasné. Fiasko s "celonárodním odporem" už jsme tu několikrát viděli, naposledy loni. A druhá otázka: Jakým právem chcete pořád podrývat demokraticky zvolenou vládu? Vládu má - narozdíl od vás - mandát od voličů. Pravda, odchyluje se od svých programových prohlášení, ale proti tomu vy přeci neprostestujete. Prostě jenom kňouráte, že nevyhrála vaše milovaná strana. Nechci vám brát vaše právo na občanský protest, ale není mi jasné, jak můžete být tak bezohlední vůči právům ostatních.
Máme právo a povinnost vyjádřit odpor vůči této vládě a čím nás bude více, tím je větší šance, že nám bude naslouchat. Chceme to dělat právem občanů demokratického státu, ve kterém vyjádřit svůj názor má právo každý občan kdykoli a kdekoli. Ne jednou za čtyři roky. Demokracie znamená, že vláda musí naslouchat občanům celé čtyři roky, a ne jeden a půl dne za čtyři roky. Cose týká mandátu, my také máme mandát od našich členů. Budete se asi divit, ale našich členů je násobně více, než mají všechny politické strany v tomto státě dohromady.
Pícl Václav
L-B
Kdo si myslíte,že přijede Mafiánova)Prahy demonstrovat? Důchodci-z těch si nic nedělají,kašlou i na ty pracují Zaměstnanci- mají strach o práci Mladí- těch se to dle jejich názoru netýká,mají určitě na víkend lepší program. Odborům jde jen o zviditelnění-jinak jdou jim na ruku.
Na ruku nikomu nejdeme. Zviditelňovat tímto způsobobem se nepotřebujeme. Jde nám jen o jednu "maličkost" , aby tato vláda, která ztratila jakoukoli důvěru veřejnosti, přestala škodit a odešla.
Pícl Václav
pehasko
Je mi to strašně líto, ale když vidím tu vaší buranskou partu v čele se Zavadilem, bývalým komoušem, tak vidím jen další příživníky, kteří si sedli na vyhřáté posty za těžké peníze a jinak jste k ničemu. Už za komoušů platilo, že odboráři jsou větší parchanti než sami bolševici. A to platí podnes. Naučte se chovat a mluvit a pak někoho zastupujte. Všem vám čouhá sláma z bot a když otevřete pusy, je to katastrofa. S vámi tak akorát do pekla. Vy nejste odboráři, ale další vyžírkové, které živíme svou prací a svými daněmi. Čest.
Na tyto vaše výlevy nebudu ani odpovídat. Jen bych chtěl upozornit, že pan Zavadil nebyl nikdy členem žádné politické strany.
Pícl Václav
Pavel Opočenský
Proč odbory pořád vyzývají ke stávce,když v životě ještě nic nedokázaly.Za komunistů byly ruka v ruce a nyní dělají bububu.Chtějí se stále bezpracně přiživovat?Jde jim o lidi nebo spíše o sebe?Jak dokáží, že jim jde o lidi a kde jsou za nimi vidět výsledky?
Asi ani nemá cenu s vámi polemizovat o úloze odborů v demokratické společnosti. Je velmi pravděpodobné, že jste nikdy v odborech nebyl. České odbory nejsem já nebo pan Zavadil nebo pár dalších jedinců, ale je to půl milionů našich členů plus dalších odborových organizacích.
Pícl Václav
sam
Dobrý den,až bude u moci čssd budete taky protestovat proti věrnému spojenci?
Pokud, bude dělat taka sociální politiku, jako současná koalice, tak zcela jistě. Mimochodem, proti koaliční vládě ČSSD-US-KDU-ČSL, jsme demonstrovali i stávkovali v roce 2004.
Pícl Václav
Tadeáš Moravec
Souhlasím s Milanem, tahle vláda byla normálně zvolená, nevím co se Vám nelíbí a nevím, proč si myslíte, že výsledek nových voleb se bude tak moc lišit od těch minulých...
Nám jde především o to, co dělá. A tato vláda dělá zásadně nepřijatelnou sociální a ekonomickou politiku, která přivede Českou republiku do hluboké krize. To nám vadí, a proto chceme, aby odešla. Viz blíže naše rozbory na www.cmkos.cz
Pícl Václav
Michl Vladimír
Nikde jsem neslyšel,že vyvydení 3 % z 1. pilíře má marginální vliv na důchodový systém v budoucnosti ,ale tento pilíř podstatně ochudí (bohatí-pro ně to má význam pouze v tom ,že vyvedou 3% pojistného a ze systému by měli započteno 23% ztěchto peněz a to pouze do průměrného přijmu),ale ani pro ně to není řešení důchodu.Dochází opět pouze ke snížení solidarity ,což je možná správné,ale pak je potřeba se zamyslet nad tím,zda je správně nastavena výše mezda platů... A proč všechny vlády nechaly důchodové pojištění u podnikatelů ve výši,která nezaručuje slušný důchod(v některých obdobích dokonce pod úrovní min. pro jednotlivce,nebo možnost neplacení poj.za celý kal. rok... aněkteří tito podnikatelé při využití paušálu s vys. příjmy dosáhnou sice na nízký důchod,ale nebude jim krácen prům. výdělek ,jako lidem jejichž přijmy stačí sotva na přežití a nemohou si sami spořit). Proč v době počítačů zvýšíme počet hodin na DPP.. Nebylo by vhodnější ze všech pracovních poměrů platit soc. i zdr. poj., stanovit stejné principy i pro podnikatele (platit shodně z peněz,kt. použiji pro os. spotřebu a zbylý zisk danit firemní daní),neznevýhodňovat pracovní poměr a žádný Švarc systém nebude a do systému přibude dost financí.Bude pouze třeba pohlídat práci na černo..
Ano, toto je v mnoha ohledech shodné s návrhy ČMKOS
Pícl Václav
mika
nevím,čeho chcete dosáhnout protesty.Když tato vláda skončí,přijde další a takový Bohuslav Sobotka-to si pamatuju-byl ještě horší než Kalousek. Seděl na financích a nedal a nedal ani o korunu víc. To jen ted slibujou a slibujou......
Není naší vinou, když politici slibují, co nesplní. Nejsme součástí ČSSD, a pokud by prováděla obdobnou asociální politiku, jako tato koalice, ujišťuji vás, že budeme demonstrovat stejně důrazně.
Pícl Václav
Pavel H.
Vim, ze odbory maji svoje ekonomicke experty a analyzy. Kde mohu najit: - Vasi analyzu ekonomicke situace v CR (vcetne zdroju na zaklade kterych vznikly) - Vase navrhy na reseni soucasne ekonomicke situace popripade Vasi strategii ve vujednavani s vladou (Vase navrhy pro tripartitu) - Pokud toto zverejnene nemate, zajimalo by mne proc?
www.cmkos.cz měsíčník Sondy revue časopis Pohledy
Pícl Václav
Martin
Nikdo vás nevolil, nemáte právo politikařit. Jste obyčejní lobbisté, nic víc. Proč prudíte ostatní svým lobbismem?
Občané mají ve skutečné demokracii právo nejen volit, ale třeba i druhý den po volbách zbavit politiky moci, pokud zjistí, že jim škodí , pohrdají jimi nebo vyhráli volby na základě lží a prázdných hesel.
Pícl Václav
Mard
Proč odbory nezastupují pracující ale snaží se zastupovat i jiné skupiny, takže například snahou pomoci důchodcům škodí zájmům pracujících. Například tlakem na zvýšení důchodů znemožňují snížení sociálních daní pracujících.
Již bylo odpovězeno výše.
Pícl Václav
Radek
Máte stále pocit, že odbory jsou nezávislé? Tato otázka mě napadá v souvislosti s několika skutečnostmi: - minulí předsedové sedí v EP, resp. v Senátu za ČSSD - na tiskových konferencích se šéfové odborů objevují po boku vedení ČSSD - stejně jako u ČSSD stále opakujete jen svůj nesouhlas, ale konstruktivních návrh jsme viděli úplné minimum - když už nějaký návrh Vaši "ekonomičtí experti" vyplodí, zpravidla se podobá jako vejce vejci blábolům pana Škromacha
Nevím, o jaké době mluvíte, protože se jedná, jak sám uvádíte, o minulé předsedy. Nicméně, i za jejich vedení jsme proti vládě ČSSD demonstrovali a stávkovali. Co se týká našich analýz a prognoz, které vysoce oceňují i experti "z druhého břehu", vaše otázka mně přesvědčila o tom, že je ve skutečnosti neznáte. Doporučuji prostudovat www.cmkos.cz
Pícl Václav
Josef Malý
Dobrý den, s protesty souhlasím už jen proto, že výše úspor z nich se v podstatě rovná tomu, co unikne ve větší státní zakázce spřáteleným firmám politiků či jejich kamarádů z lobby. Ale přeci jenom jeden dotaz - neměla by proběhnout reforma i v samotných odborech, které jsou v současnosti spíše klikou čssd a současný stav tím pádem nedokážou ani řešit?
Za podporu děkujeme, klikou nejsme.
Pícl Václav

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist