Česko má většinu lůžek v českých nemocnicích pro akutní péči. Ošetřovatelská a následná péče má 7457 míst a okolo dvou tisíc lůžek bylo pro novorozence. Ministerstvo zdravotnictví chce zrušit postupně až 10 000 lůžek, z nich část převede na následnou péči, kde lůžka chybějí.

Nejvíc lůžek bylo zrušeno v oborech oční, dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče. Naopak nejvyšší nárůst počtu lůžek zaznamenala dlouhodobá intenzivní péče, kardiologie, hematologie a onkologie.

Regionální nemocnice odmítají plány pojišťoven na rušení dalších lůžek. Obávají se, že to může vést až k uzavírání menších nemocnic. Chtějí, aby se tématem zabývala vláda.

 

Ministerstvo přímo řídilo 19 nemocnic, které mají celkem 27,7 procenta lůžkového fondu. Kraje spravují celkem 24 zdravotních zařízení a mají zhruba o polovinu méně míst než je tomu u fakultních nemocnic. Města a obce zřizují 17 nemocnic a nabízejí necelých deset procent lůžek. Ve zbylých zařízeních, které jsou zřizovány jinou právnickou osobou je zhruba 48 procent všech lůžek v Česku. 

Související