"Mediální hyenismus" vyhnal exministra školství Josefa Dobeše z pozice poradce v jeho bývalém úřadě. Funkci, do které nastoupil teprve v pondělí, se v pátek rozhodl opustit. Přiměly ho k tomu údajně negativní reakce na jeho návrat na ministerstvo.

Dobeš v pátek rovněž oznámil, že už není členem Věcí veřejných. Záměrně nezaplatil pravidelný členský příspěvek.

Práh ministerstva už nepřekročím, zařekl se Dobeš

"Z důvodu negativních mediálních ohlasů jsem se rozhodl odstoupit od pracovní smlouvy poradce prvního náměstka Ladislava Němce. Moje smlouva měla být do výše 0,3 úvazku s hrubým příjmem 312 korun za hodinu. Mým jediným cílem bylo pomoci ve chvíli, kdy politici přešlapují na místě a neřeší nástup nového ministra školství," uvedl Dobeš v oficiálním prohlášení.

"Po nečekané mediální smršti a novinářském přístupu, který neváhám označit za hyenismus, jsem se však zařekl, že práh ministerstva školství už nepřekročím," dodal.

Proč opustil svoji stranu

K poslednímu březnu měl Josef Dobeš na stranický účet Věcí veřejných poslat pravidelný tisícikorunový příspěvek. Rozhodl se ale, že ho nezaplatí. Mimo jiné prý kvůli tomu, že ho ministři z VV nepodpořili v jeho odporu k dalším škrtům v rozpočtu školství.

Právě nesouhlas se snižováním platů učitelů a dalšími úsporami uváděl Dobeš jako hlavní důvod svého odchodu z pozice ministra.

"Čistě technicky jsem nezaplatil členský příspěvek, tak nejsem členem. Ale ještě se bavíme o tom, jestli jsem v poslaneckém klubu VV," potvrdil Dobeš.

Podle stanov VV je neuhrazení členského ročního příspěvku v řádné lhůtě důvodem pro vyloučení člena ze strany. "O vyloučení člena ze strany rozhoduje grémium strany," píše se ve stanovách nejmenšího člena vládní koalice.

Dobeš uvedl, že nadále zvažuje možnosti setrvání v Poslanecké sněmovně jako člen klubu VV, nebo jako nezařazený.

Dobešova křižovatka

Josef Dobeš přemýšlí prý i o úplném odchodu z politiky. "Já mám pořád křižovatku, jestli budu poslancem, nebo nebudu poslancem. Protože se přiznám, že stejně lákavá je varianta to úplně zabalit a z politiky odejít," řekl v pátek.

"Na druhou stranu jsem byl s panem prezidentem a tam bylo souznění. A on mi kladl na srdce, že jsem se toho fakt hodně naučil," dodal Dobeš. Prezident Václav Klaus exministrovu práci hodnotil vždy pozitivně.

"Existuje pro mě zodpovědnost to úplně nezabalit a z poslanecké lavice například školského výboru dál za ty věci bojovat," uvedl Dobeš.

Pokud by zůstal ve sněmovně, zvedl by ruku pro "dobré zákony". "A priori je třeba dělat reformy. Já jsem je dělal jako šílenec," řekl. Reformy ale podle něj musí být sociálně citlivé.

Josef Dobeš rezignoval na post ministra školství na konci března. V pondělí 2. dubna se však na ministerstvo vrátil coby poradce svého bývalého náměstka Ladislava Němce. Ten je nyní pověřen vedením úřadu, dříve měl na ministerstvu na starosti regionální školství.

"Za sebe mohu říct, že mě to mrzí, ale chápu ho," reagoval Němec na Dobešův odchod. "Pracovně to pro mě znamená mírnou komplikaci, kterou však musíme zvládnout a zvládneme."

Němcovo rozhodnutí zaměstnat Dobeše jako svého poradce kritizoval například spolek EDUin, který se věnuje školství a proti Dobešovi dlouhodobě vystupoval. V pátek zveřejnil grafické návrhy na placky s nápisem Stydím se za nejlepšího a nesmrtelného poradce. Už dříve přišlo sdružení s plackami Stydím se za nejlepšího ministra školství, jak Josefa Dobeše označil prezident Klaus.

Dobešův návrat na ministerstvo kritizovala také ČSSD. Senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek ho označil za opožděný aprílový žert.

O Dobešově nástupci se stále jedná, padla například jména poslanců VV Dagmar Navrátilové či Milana Šťovíčka, hovoří se i o místopředsedkyni sněmovny a VV Kateřině Klasnové.