Skoro půldruhé tuny v dospělosti vážil opeřený dinosaurus, jehož tři zkameněliny našli vědci na severovýchodě Číny. Nedávno popsaný opeřený masožravý tvor byl starším příbuzným tyranosaura rexe. Žil před asi 125 miliony let, v dospělosti vážil 1400 kilogramů a je podle zpravodajského serveru BBC největším známým opeřeným živočichem, který kdy žil na Zemi.
Poznatky vědců, které otiskl časopis Nature, zpochybňují dosavadní teorie o vývoji tyranosaura rexe i jeho příbuzných. Ti žili před asi 65 miliony let. O většině jejich předků se usuzovalo, že byli mnohem menší.
Nově popsaný opeřený dinosaurus patřil do čeledi tyranosauroidů a je jedním z dřívějšího příbuzných obávaného tyranosaura. Odborníci nový druh pojmenovali Yutyrannus huali, což lze přeložit jako "krásný opeřený vladař". Tři fosilie popsali Sing Sü s kolegy z čínské akademie věd v Pekingu. Zkameněliny jsou mimořádně dobře zachovalé a představují dospělého jedince a dvě asi půltunová mláďata.
Izolace, nebo lákadlo pro samičky
Yutyrannus se v některých rysech shodoval s jeho pozdějšími příbuznými. Na rozdíl od tyranosaura měl ale peří a tři funkční prsty, zatímco tyranosaurus měl funkční prsty jen dva.
Vědci se domnívají, že dlouhá nitkovitá pera sloužila jako izolace. Živočich žil v období druhohor nazývaném spodní křída. Teploty prý byly tehdy nižší než ve zbytku této vývojové etapy Země a pohybovaly se kolem deseti stupňů Celsia, o osm méně než teplotní průměr. Odborníci ale nevylučují, že peří hrálo roli při námluvách nebo v bojích. Podle studie je dokonce možné se domnívat, že pera měli na části těla i tyranosauři.
Za největšího dosud známého opeřeného dinosaura byl podle agentury AFP dosud pokládán beipiaosaurus. Yutyrannus ale ve srovnání s ním vážil 40krát víc.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist