Přestože němečtí i čeští politici vyzdvihují výborné vztahy obou zemí, Berlín a Praha se v poslední době na mnoha věcech neshodnou. Rozcházejí se především v názoru na řešení evropských dluhových problémů nebo v přístupu k energetické politice.
Právě o těchto tématech bude v úterý jednat německá kancléřka Angela Merkelová s českým premiérem Petrem Nečasem.
Merkelová se během své návštěvy Prahy setká nejen s Nečasem, ale také s prezidentem Václavem Klausem. Kromě toho bude diskutovat se studenty o budoucnosti Evropské unie.
Mluvčí Angely Merkelové uvedl, že se kancléřka chystá projednat s premiérem Nečasem "velké evropské výzvy".
Řeč tak bezpochyby přijde na smlouvu o rozpočtové odpovědnosti, kterou se většina států Evropské unie zavázala dodržovat přísná rozpočtová pravidla, a zabránit tak dalšímu zadlužování evropských zemí a opakování krize, do níž se dostalo Řecko. Nečasova vláda se ale k takzvanému fiskálnímu paktu EU, spoluiniciovanému Německem, zatím nepřipojila.
Merkelová plánuje o smlouvě mluvit, nečeká prý ale, že by na ni Nečas kývl. "Češi si svůj postoj jistě dobře rozmysleli. Vzali jsme ho na vědomí a respektujeme ho," uvedl mluvčí kancléřky Steffen Seibert.
Odklon od jádra versus dostavba Temelína
Během jednání ve Strakově akademii se má hovořit také o energetice.
Zatímco Německo chce přestat využívat elektřinu z jádra, pro českou vládu je atomová energie jedním z hlavních pilířů energetické koncepce, a připravuje dokonce výstavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín.
To se ale nelíbí ekologům v příhraničním Bavorsku. Nečas proto už v loňském roce Merkelové nabídl veřejný dialog s německými občany o dostavbě Temelína. Kancléřka jej přijala, zatím se ale nedohodli na podrobnostech.
Česko naopak trápí přetoky elektřiny z větrných parků na severu Německa, které ohrožují stabilitu české přenosové soustavy. Na úterním jednání by proto Nečas údajně měl zdůrazňovat potřebu výstavby nových přenosových sítí v Německu.
Vlakem z Prahy do Berlína
Merkelová má s Nečasem mluvit rovněž o dopravní problematice.
Obě země už delší dobu usilují o vybudování železničních koridorů, které by spojily Prahu s Berlínem a Mnichovem, a urychlily tak osobní přepravu mezi metropolemi.
Merkelová s Nečasem by mohli probrat i otázku splavnosti Labe. Česko ho chce více využívat pro dopravu a plánuje kvůli tomu postavit nové zdymadlo u hraničního Děčína. To ale řada Němců kritizuje.
Lídři EU schválili nová pravidla: Souhlasí 25 zemí, proti je Británie, jen Česko váhá - čtěte ZDE
Nečas: Lidé by měli o evropské rozpočtové smlouvě hlasovat v referendu o přijetí eura - čtěte ZDE
Státníci se při jednání jistě dotknou i nedávného 20. výročí podpisu smlouvy o spolupráci mezi oběma zeměmi.
Na letošní rok připadá také 15 let od podpisu česko-německé deklarace o vzájemných vztazích, která napomohla Praze a Berlínu vyrovnat se s palčivou historií a do budoucna určila směr politických vztahů. I díky tomu představitelé na obou stranách hranice označují současné česko-německé vztahy za nejlepší v dějinách.
Kancléřka byla v Československu na stáži
Do české metropole přijede Angela Merkelová od svého nástupu do čela německé vlády v roce 2005 už popáté, potřetí půjde o bilaterální návštěvu.
Poslední návštěva německé kancléřky v Praze se konala v roce 2008, kdy jednala s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem a prezidentem Klausem.
Tehdy také Merkelová prokázala své znalosti češtiny. Jako bývalá východoněmecká fyzička totiž v 80. letech absolvovala tři výzkumné stáže na někdejší Československé akademii věd.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist