Přestože němečtí i čeští politici vyzdvihují výborné vztahy obou zemí, Berlín a Praha se v poslední době na mnoha věcech neshodnou. Rozcházejí se především v názoru na řešení evropských dluhových problémů nebo v přístupu k energetické politice.

Právě o těchto tématech bude v úterý jednat německá kancléřka Angela Merkelová s českým premiérem Petrem Nečasem.

Merkelová se během své návštěvy Prahy setká nejen s Nečasem, ale také s prezidentem Václavem Klausem. Kromě toho bude diskutovat se studenty o budoucnosti Evropské unie.

Mluvčí Angely Merkelové uvedl, že se kancléřka chystá projednat s premiérem Nečasem "velké evropské výzvy".

Řeč tak bezpochyby přijde na smlouvu o rozpočtové odpovědnosti, kterou se většina států Evropské unie zavázala dodržovat přísná rozpočtová pravidla, a zabránit tak dalšímu zadlužování evropských zemí a opakování krize, do níž se dostalo Řecko. Nečasova vláda se ale k takzvanému fiskálnímu paktu EU, spoluiniciovanému Německem, zatím nepřipojila.

Merkelová plánuje o smlouvě mluvit, nečeká prý ale, že by na ni Nečas kývl. "Češi si svůj postoj jistě dobře rozmysleli. Vzali jsme ho na vědomí a respektujeme ho," uvedl mluvčí kancléřky Steffen Seibert.

Odklon od jádra versus dostavba Temelína

Během jednání ve Strakově akademii se má hovořit také o energetice.

Zatímco Německo chce přestat využívat elektřinu z jádra, pro českou vládu je atomová energie jedním z hlavních pilířů energetické koncepce, a připravuje dokonce výstavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín.

To se ale nelíbí ekologům v příhraničním Bavorsku. Nečas proto už v loňském roce Merkelové nabídl veřejný dialog s německými občany o dostavbě Temelína. Kancléřka jej přijala, zatím se ale nedohodli na podrobnostech.

Česko naopak trápí přetoky elektřiny z větrných parků na severu Německa, které ohrožují stabilitu české přenosové soustavy. Na úterním jednání by proto Nečas údajně měl zdůrazňovat potřebu výstavby nových přenosových sítí v Německu.

Vlakem z Prahy do Berlína

Merkelová má s Nečasem mluvit rovněž o dopravní problematice.

Obě země už delší dobu usilují o vybudování železničních koridorů, které by spojily Prahu s Berlínem a Mnichovem, a urychlily tak osobní přepravu mezi metropolemi.

Merkelová s Nečasem by mohli probrat i otázku splavnosti Labe. Česko ho chce více využívat pro dopravu a plánuje kvůli tomu postavit nové zdymadlo u hraničního Děčína. To ale řada Němců kritizuje.

Státníci se při jednání jistě dotknou i nedávného 20. výročí podpisu smlouvy o spolupráci mezi oběma zeměmi.

Na letošní rok připadá také 15 let od podpisu česko-německé deklarace o vzájemných vztazích, která napomohla Praze a Berlínu vyrovnat se s palčivou historií a do budoucna určila směr politických vztahů. I díky tomu představitelé na obou stranách hranice označují současné česko-německé vztahy za nejlepší v dějinách.

Kancléřka byla v Československu na stáži

Do české metropole přijede Angela Merkelová od svého nástupu do čela německé vlády v roce 2005 už popáté, potřetí půjde o bilaterální návštěvu.

Poslední návštěva německé kancléřky v Praze se konala v roce 2008, kdy jednala s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem a prezidentem Klausem.

Tehdy také Merkelová prokázala své znalosti češtiny. Jako bývalá východoněmecká fyzička totiž v 80. letech absolvovala tři výzkumné stáže na někdejší Československé akademii věd.