Další nahrávka, na níž údajně hovoří lobbista Roman Janoušek, dokládá jeho kontakty uvnitř Bezpečnostní informační služby (BIS), napsal v pátek server Euro.cz.

Nahrávka, kterou má týdeník Euro k dispozici, podle něj dokazuje, že Janoušek byl nejen v kontaktu s vysokými představiteli BIS, ale podobně jako další "lobbisté a kmotři" od ní získával informace. BIS podle svého mluvčího Jana Šuberta nemá nyní informace, že by kterýkoliv z jejích zpravodajských důstojníků porušoval zákony nebo pracoval proti bezpečnosti či ekonomickým zájmům ČR.

"Takto probíhá komunikace s kmotry pražské ODS - Romanem Janouškem, Ivo Rittigem, Tomášem Hrdličkou - i vlivnými lobbisty z řad ČSSD," sdělil Euru bývalý příslušník tajné služby, který si nepřál zveřejnit své jméno.

"Důstojníci zpravodajské služby se při své práci běžně setkávají s lidmi z různého, tedy i takzvaně rizikového prostředí," řekl k informacím Eura mluvčí BIS. Služba podle něj nemá v této chvíli žádný poznatek či informaci, že by některý ze zpravodajských důstojníků pracoval ať už ve svůj nebo cizí prospěch či porušoval zákony.

"Moje osobní poznámka a to je jen pocit: jako by tohle všechno představovalo frontální útok na BIS," poznamenal mluvčí tajné služby. Nahrávku Eura označil za "změť" pro službu zatím nesrozumitelných, nesourodých vět, výroků a vyjádření, u které není jasný její kontext.

Kvůli hádce ředitele nevyslechli

Nahrávka se v médiích objevila jen krátce poté, co deník Mladá fronta Dnes (MfD) zveřejnil Janouškovy telefonáty s někdejším pražským primátorem a vlivným politikem ODS Pavlem Bémem. Tyto odposlechy, dokládající lobbistův vliv na dění v Praze, podle MfD zřejmě pořídila BIS v roce 2007 a o dva roky později se objevily v archivu soukromé bezpečnostní agentury ABL, tehdy patřící nynějšímu šéfovi poslaneckého klubu Věcí veřejných Vítu Bártovi.

O to, zda tyto odposlechy unikly z BIS, se nyní zajímá její vnitřní inspekce i poslanci. Jejich komisi pro kontrolu tajné služby měl v úterý přinést vysvětlení ředitel služby Jiří Lang, poslanci se však nakonec pohádali o účast Bártova spolustraníka a komise ředitele nevyslechla.

Na nové nahrávce, údajně také z roku 2007, podle Eura hovoří Janoušek s šéfem protiteroristického odboru Bezpečnostní informační služby Janem Pavlíčkem. Probírají prý problém s nedostačujícím vzděláním šéfa BIS Jiřího Langa a jeho případné působení v rámci tehdy připravované reorganizace českých tajných služeb. Jelikož má pouze titul bakaláře v oboru veřejné správy, podle tabulek by se neměl na místo ředitele tajné služby dostat, upozornilo Euro.

Titul nahradila udělená hodnost

Šubert zdůraznil, že nemůže komentovat ani potvrzovat jména současných či bývalých pracovníků BIS. Pozastavil se však nad tím, proč by měl být Langův titul bakaláře, který se šéfem BIS stal v roce 2003, nedostatečným pro výkon funkce.

"V závěru nahrávky se dohodnou, že budou problém řešit počátkem března s blíže nejmenovanými šéfy. Problém s nedostačujícím vzděláním je vyřešen 8. května 2007: prezident Václav Klaus toho dne jmenuje Jiřího Langa brigádním generálem," dodává server.