Šéf pražské policie Martin Vondrášek zatím svou funkci nesloží. K odchodu ho v úterý nepřímo vyzval policejní prezident Petr Lessy, a to kvůli pochybení v postupu policie po nehodě lobbisty Romana Janouška. Jeho odpověď chce slyšet do konce týdne.

Vondrášek chce ale nejdříve vědět, jaká byla odpovědnost jednotlivých policistů a velitelů a to, zda to bylo dílčí nebo systémové pochybení. Vyčkat chce i závěrů Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pak se teprve rozhodne. 

"V tuhle chvíli se nic nového nestalo," poznamenala mluvčí pražských policistů Petra Kropáčová na dotaz serveru IHNED.cz, zda ředitel a policisté, kteří Janouška nechali po nehodě telefonovat, už vyvodili svou "osobní zodpovědnost".

Vondrášek potvrdil, že se o nehodě podnikatele Janouška dozvěděl až po několika hodinách, kdy podnikatel z policejní služebny odešel zadním vchodem. Připustil, že pokud by to věděl dřív, patrně by nemuselo dojít k přehmatům v postupu policistů. Ti nechali Janouška poté, co jej po sražení ženy autem v Praze čtyři, od níž ujel, dostihli, nechali telefonovat a nezadrželi jel.

Na policejní služebně následně umožnili Janouškovi vypovídat, ač byl značně opilý.

Policisté se postavili za Vondráška

"Věřte mi, že to nebude trvat dlouho. Nedokážu si představit, že by to bylo v řádu dnů, ale také si nedokážu v žádném případě představit, že by to bylo v řádu měsíců," uvedl Vondrášek.

Šéf pražské policie také řekl, že pokud by selhání policistů bylo systémového charakteru, na svou funkci rezignuje. Stejně tak by učinil v případě, že by GIBS zjistil ovlivnění pražských policistů.

Část pražských policistů, sdružených v policejních odborech, se za Vondráška postavila a jeho odchod nechtějí. Podepisují petici, kterou adresují prezidentu Lessymu.

Lessy v úterý uvedl, že přijal rezignaci svého náměstka Vladislava Husáka, který se údajně s Janouškem znal. Husák jeho slova následně odmítl s tím, že na svou pozici ke konci května rezignoval kvůli policejní restrukturalizaci a nikoliv z důvodu údajných vazeb s lobbistou.