V pondělí se rozhodlo další kolo dlouhodobého sporu spisovatele Michala Viewegha s bulvárem.
Ústavní soud (ÚS) vyhověl jeho stížnosti v mnohaletém sporu s deníkem Aha!. Kauzu bude znovu řešit Městský soud v Praze.
Spisovatel vysoudil od bývalého vydavatele bulvárního deníku 200 000 korun jako odškodnění za zprávu o údajném poměru s milenkou. Sumu ale považoval za příliš nízkou, žádal pět milionů korun.
Ústavní soud v pondělí vyhověl také další mediálně známé stížnosti. Martin Michal, manažer a partner zpěvačky Heleny Vondráčkové, si stěžoval na verdikt soudu, podle kterého se měl omluvit zpěvačce Kateřině Brožové za neuctivé výroky.
Viewegh ve své stížnosti konkrétně zpochybňuje způsob, jakým Vrchní soud v Praze stanovil odškodnění právě na 200 000 korun. Verdikt prý neobsahuje žádný právní rozbor ani právní hodnocení nemajetkové újmy, která Vieweghovi vznikla.
Deník Aha! nepodloženou informaci o milence otiskl v době, kdy Vieweghova manželka čekala dítě. Spisovatel také dlouhodobě tvrdí, že nízké postihy neodrazují bulvár od zveřejňování nepodložených a nepravdivých zpráv.
Michal podal stížnost proti verdiktu, podle kterého se má omluvit herečce Kateřině Brožové za neuctivé výroky.
Když Michal srovnával interpretační kvality Brožové se svou partnerkou Helenou Vondráčkovou, použil příměr o trabantu a mercedesu. Michal se odvolává na svobodu projevu.
Ústavní soud jeho stížnosti v pondělí dopoledne vyhověl a zrušil verdikt, podle kterého se měl Michal Brožové omluvit. Případem se bude muset znovu zabývat Vrchní soud v Praze.
Nečas: Někteří členové Ústavního soudu jsou předpojatí - čtěte ZDE
Oba dnešní nálezy vyhlašuje soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová, jíž v úterý končí mandát. Wagnerová v nedávné době čelila kritice premiéra Petra Nečase, který nesouhlasil s jejími výroky o současných vládních reformách. Wagnerová je označila za „šílené a asociální“.
Odchod soudkyně Wagnerové Nečas označil za „velký svátek české demokracie“.
Řevnivost mezi Wagnerovou a Nečasem má hlubší kořeny. Soudkyně kroky současné vlády komentovala negativně už v minulosti, v květnu roku 2011 ji dokonce Nečas označil za "předpojatou" a vyzval k rezignaci.
Ústavní soud tehdy zrušil úsporné změny ve stavebním spoření prosazené Nečasovou vládou. Hlavním důvodem tehdejší premiérovy kritiky bylo ale údajné přirovnání praktik ministra financí Kalouska k praktikám nacistického Německa, které měla Wagnerová vyslovit v rozhovoru pro Lidové noviny.
Wagnerová se tehdy hájila argumentem, že jde o mediální dezinterpretaci a nic takového ve skutečnosti neřekla.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist