Koaliční poslanci údajně našli řešení, jak ulevit přeplněným věznicím a zároveň ušetřit peníze. A nejde o žádnou složitou změnu. Umožní vězňům, kteří jsou odsouzeni za spáchání přečinu, tedy trestného činu s maximální horní hranicí trestu pěti let, aby se snadněji dostali na svobodu po odpykání poloviny trestu.

Zatímco nyní o vězňově předčasném propuštění rozhoduje soud, nově by tato pravomoc prakticky přešla na ředitele věznice. „V zahraničí je to standardní model,“ říká jeden z autorů novely poslanec Pavel Staněk (ODS).

Ředitelé věznic dosud i tak museli ke každé žádosti dodat soudu posudek daného vězně, ve kterém shrnuli, nakolik se jej podařilo „převychovat“. Rozhodnutí bylo ale hlavně na soudcích a zatímco někteří z nich žádostem vězňů často vyhověli, ostatní naopak podmíněnému propouštění příliš nakloněni nebyli.

Podle novely, na které se podíleli zástupci všech tří vládních stran, nyní nemusí soud vyhovět návrhu ředitele věznice na podmíněné propuštění, jen je-li zjevné, že by odsouzený po propuštění na svobodu nevedl řádný život. O podmíněné propuštění navíc budou moci vězni žádat každých šest měsíců namísto jednoho roku.

Změnou se podle navrhovatelů navíc výrazně ušetří. „Den jednoho vězně ve vězení stojí stát asi tisíc korun. Novela se potenciálně dotýká několika tisíc lidí, kteří jsou odsouzeni za nezávažné činy. Potenciální úspora by tak mohla být v řádu stovek milionů korun,“ dodává Staněk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist