Obě sazby DPH by se podle Nečase zvedly na 15 a 21 procent. Zvýšení firemních daní a odvodů předseda vlády odmítl. Růst DPH je podle vlády jedním z opatření k udržení plánovaných schodků rozpočtu a dalšímu nezadlužování země. Opoziční ČSSD se staví proti zvýšení DPH.
"Časově podmíněné zvýšení o jeden bod považuji za sociálně nejprůchodnější a vytvářející nejnižší tlak na inflaci," uvedl premiér. Podle něj je v tuto chvíli dočasné zvýšení spodní sazby DPH na 15 procent a horní na 21 procent nejpravděpodobnější varianta. Předseda vlády ale podotkl, že jednání ještě neskončila. Mezi možnými variantami premiér dříve uvedl také zavedení jednotné sazby DPH na 19 nebo 20 procent, s možnou výjimkou na knihy a léky ve výši 14 procent.
Zvednutí daní firmám a růst odvodů označil Nečas za vraždu a politicky nepříliš inteligentní nápad. Řekl, že na tomto kroku nepanuje v koalici shoda. "Potřebujeme podniky povzbudit, nikoliv je dusit," uvedl Nečas.
Stovky nových bytů zlevňují. Vyšší sazbě DPH navzdory - čtěte ZDE
ODS chce jednu sazbu DPH. Nejméně sedmnáct procent - čtěte ZDE
Sobotka se obává zvýšení cen potravin
Pro ČSSD je podle jejího šéfa Bohuslava Sobotky zvýšení DPH nepřijatelné a přineslo by jen další zdražení potravin a jiného zboží. "Přece není možné sledovat, jak prudce zdražují potraviny, lidé plní obchody s prošlými potravinami, přibývá náhražek," uvedl Sobotka. Jeho strana naopak navrhuje zvýšení daní podnikům a zavedení daňové progrese.
Ekonomičtí ministři se shodli na tom, že by vláda měla snižovat schodky rozpočtu podle plánu a zemi nezadlužovat. Kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky budou ale potřeba větší škrty a další opatření. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhoval třeba právě růst DPH, zmrazení penzí na tři roky či zdvojnásobení daně z elektřiny. O podobě jednotlivých kroků bude koalice jednat. Kalousek už dřív řekl, že jasná politická rozhodnutí musí padnout do 1. dubna.
Klaus chtěl definitivní ne euru. Marně
Česká vláda nadále počítá s přistoupením k euru. Nebude jednat o výjimce z přistoupení k jednotné evropské měně, kterou prosazuje prezident Václav Klaus. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes uvedl premiér Petr Nečas (ODS).
"Prezident se obrátil na vládu s výzvou, aby dojednala výjimku z přistoupení k euru před rokem, já tento názor nesdílím, v tomto s panem prezidentem nesouhlasím, nevidím jeden jediný důvod, proč by to vláda ČR měla dělat," uvedl Nečas.
Podle Nečase přistoupení k euru schválili občané v referendu o vstupu do Evropské unie a je to závazek Česka.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist