Václav Kočka (70)

Vzdělání:
Absolvoval střední dřevařskou školu.

Kariéra:
Šest let se živil jako bagrista v jáchymovských dolech. Od druhé poloviny šedesátých let je organizátorem Matějské pouti na pražském Výstavišti, největší akce svého druhu v Česku. Tuto a další akce na Výstavišti řídí z pozice zaměstnance společnosti Incheba, která má areál dlouhodobě pronajatý od pražského magistrátu.
Kromě toho předsedá i České asociaci majitelů lunaparků, cirkusů a stánkového prodeje. Je dlouholetým členem ČSSD, působí ve vedení okresní organizace na Praze 7.

Soukromí:
Pochází z obce Koloveč na Domažlicku. Je ženatý, má dceru a syna (druhý syn byl v roce 2008 zastřelen) a také devět vnoučat.

Václavu Kočkovi je připisován silný vliv nejen mezi lunaparky. Dokonce takový, že jemu samotnému to na stará kolena přineslo nezáviděníhodnou pozornost médií. Nejdříve těsně před parlamentními volbami v roce 2006, kdy byl v takzvané Kubiceho zprávě bez důkazů spojen s vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.

Podruhé v roce 2008, kdy na křtu knihy tehdejšího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka - Kočkova dlouholetého přítele - byl zastřelen jeho syn, Václav Kočka mladší. Navíc rukou dalšího z Paroubkových přátel Bohumíra Ďuričky. Kočka se k osudovému okamžiku neustále vrací. Zvláště nyní, kdy se všude hovoří, že Ďuričko žádá soud o obnovu procesu. "Celou noc jsem nespal, ale teď už je to lepší," říká pouťový král někomu ze svých přátel znaveným hlasem do telefonu.

Posloucháte v těchto dnech rádio a díváte se na televizi?

Dovedete si představit, co to se mnou zase udělalo? Všude slyším v jednom kuse Ďuričko, Ďuričko... Ten vrah, prachobyčejný vrah, který mi popravil syna a kdyby se mu to tehdy nekouslo v zásobníku, tak asi zastřelil i mě...

Neměl jste někdy nutkání mu tu smrtelnou střelbu vrátit?

My jsme celkem taková církevně založená rodina. Katolíci. Ať si říká kdo chce, co chce, já k tomu vedu i vnoučata. A od toho se všechno odvíjí. Jednou jsme jeli taxíkem někam do centra Prahy a jelikož mě všichni ti lidi znají, tak se mě taxikář ptal, kdy prý toho šmejda srovnáme. Manželka mu říká, on ho Bůh potrestá. A ten taxikář na to: No, paní Kočková, kdyby měl Bůh spravedlivě trestat všechny lidi, tak půlka naší republiky už nežije. Ještě mě takhle hecoval, ale já se nedal.

Vše špatné, co se vám v posledních letech přihodilo, přímo, či nepřímo souvisí s Jiřím Paroubkem a jeho politickými aktivitami. Nakolik to ovlivnilo vaše dlouholeté přátelství?

Nejsem žádný jeho přítel, jsem jen členem ČSSD, které on byl dříve předsedou.

Dříve jste ale sám Paroubka za přítele označoval. Jsou na to záznamy. To už neplatí?

Pravdou je, že nebýt jeho, tak by o mně nikdo neslyšel. Topolánek s Langerem by se do mě v roce 2006 nepustili a nespojovali by mě s vekslákem Mrázkem, kterého jsem nikdy v životě neviděl.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se