Nečas připustil, že sociální stát, jak ho zná evropský kontinent, marně hledá v současnosti odpovědi na řadu otázek. "Není žádným tajemstvím, že model tzv. sociálního státu je v řadě evropských zemí v hluboké krizi," uvedl Nečas. Podle něj ve se ve státech jako Řecko, Portugalsko a Španělsko široké vrstvy obyvatel propadají do chudoby.

"Řekové, Portugalci a dnes již také Španělé a někteří další dnes na vlastní kůži pociťují rozpad tradičních jistot ve velmi syrové podobě," varoval před současným směřováním těchto států.

"Nemůžeme si žít nad poměry, nebezpečně se zadlužovat na úkor příštích generací a potom se případně divit a protestovat, pokud by správu nad naší ekonomikou převzaly například některé zahraniční instituce... Ano, můžeme se v takovém případě dočkat pomoci, ale žádná pomoc není zadarmo. Zaplatí ji všichni spoluobčané, především ti sociálně nejpotřebnější. To je cesta, kterou občanská demokratická strana nechce připustit," řekl premiér v úvodním projevu. Domnívá se, že Česká republika by měla ukázat své proevropské nadšení prostřednictvím úspor.

Premiér českých konzervativců také vidí obrovský rozpor mezi prezentací sociálních demokratů na evropské úrovni a v domácí politice. Do ČSSD si v Olomouci rýpl kvůli tomu, že na jednu stranu podporují unijní politiku rozpočtové odpovědnosti a v domácí politice slibují zvyšování sociálních dávek.

Sociální demokraty Nečas kritizoval za to, že prý agresivně prosazují přijetí evropské smlouvy o rozpočtové odpovědnosti, přitom svým voličům zatajují, že by svůj program museli "skartovat".

 

"Pokud chce skutečně sociální demokracie reálně prosazovat rozpočtovou politiku, která je obsahem tohoto evropského fiskálního kompaktu, tak bude muset veřejně a demonstrativně spálit nebo skartovat svůj volební program, protože obojí dohromady nejde a nepůjde. Čím dříve to sociální demokraté přiznají, tím lépe pro tuto zemi," řekl novinářům Nečas.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist