Korupce a netransparentní praktiky českého byznysu a politiky budí nejen vášně, ale i lidovou tvořivost. Po vzniku Corrupt Tour, cestovní kanceláři, která  vozí klienty po sídlech kmotrů a korupčníků, přichází recesistická právní kancelář Odklon Partners.

Ta na svých internetových stránkách Odklon.cz nabízí vyvedení ukradených peněz přes nastrčené firmy kdesi v Karibiku. A jejich následnou legalizaci.

Autoři tak simulují praktiky, které nedávno naznačoval šéf investigativců Nadačního fondu proti korupci Karel Randák. Bývalý generál z civilní rozvědky popsioval, jak přes spletitou síť zahraničních firem podle všeho mizely stovky milionů korun z pražského dopravního podniku. A jako autora podezřelých finančních transakcí označil advokátní kancelář Šachta & Partners údajně napojenou na podnikatele a vlivného lobbistu Ivo Rittiga.

"Za celou dobu naší existence jsme pomohli odklonit stovky projektů primárně ze státních zakázek či firem ovládajících státem," tvrdí Odklon Partners na své webové stránce. "Během několika let se nám podařilo vytvořit maximálně nepřehledný systém toku finančních a majetkových struktur tak, aby nebylo v silách jakéhokoli státu či policie cokoli zjistit," píše se dále.

Vy jste takový hajzlík!

Zákazníkům nabízí Odklon Partners zajímavé množstevní slevy. Pokud chcete zašantročit do 25 milionů korun, budou si účtovat 25% zisku. Pokud chcete vyvést desetkrát tolik, už si za svůj brilantní právnický servis řeknou jen o 10%.

Premiéra cestovky Corrupt Tour. Podívejte se, kde mají bydlet Roman, Rittig a další - čtěte ZDE

Recesistickou hru hraje stránka až do konce. Když kliknete na tlačítko "Mám zájem o odklon", stránka vám odpoví, že Vaše IP adresa byla odeslána na adresu Policie ČR.

"Je nám líto, že jste takový hajzlík!" sdělí vám pak autoři stránek.

Michal: Útok v tom nevidím

"Jako útok na nás to nevidím, naopak mi to přijde vtipné," komentoval právník David Michal z kanceláře Šachta & Partners. "Nejvtipnější mi přijde, že je to zjevně parodie na pana Janečka a jeho partu ze skupiny RSJ, když se tam píše 'podnikáme ve virtuální firmě, která neodvádí daně v ČR, a z tohoto důvodu nejsme povinni zveřejňovat naše obraty a majetkovou strukturu," dodal Michal.

Mezi právníky z Šachta & Partners a Janečkovým Nadačním fondem proti korupci panuje obrovské napětí.

Máme důkazy o korupci v DPP, tvrdí Janečkův fond. Miliony tekly známému lobbistovi - čtěte ZDE

Randák ponese následky svých činů, tvrdí právník Šachta & Partners David Michal - čtěte ZDE

Autor stránek Odklon.cz, podnikatel Viktor Mastník, s Michalovu interpretaci odmítá. "Náš web nekritizuje to, jestli někdo zakládá firmy v daňových rájích a podobně. Web upozorňuje na to, když se někdo dostane ke státním penězům a chce je "odklonit" někam dál, a je jedno kam, tak to jde," říká Mastník.

Upozorňuje i na to, že cílem webu není udělat si legraci z kanceláře Šachta & Partners, kteří se objevují ve spojení s nejnovějšími kauzami. Narážka je to prý obecně na právníky, kteří nelegální finanční transakce pomáhají zajistit. "Hlavním problémem jsou ale především lidé, kteří si odklánějí peněz přejí," soudí Mastník.

Odklon Partners: Je nám líto, že jste takový hajzlík!

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist