Hladiny řek přes noc klesly, na několika místech ale zůstává druhý stupeň povodňové aktivity. V Tišnově na Brněnsku v noci stoupla Svratka o 3,5 metru kvůli nahromaděným krám ve splavu u obce Březina. Hasiči je odstřelí.

Policisté uzavřeli vjezd na komunikace u řeky. Některá místa před hrozícím rozlivem řeky přehradili mobilními protipovodňovými vaky. Domy chrání pytle s pískem. Obyvatele okolních objektů hasiči upozornili na možnou evakuaci.

Interaktivní mapa stavu řek v povodí Moravy

Před povodňovou vlnou hasiči v obci Březina postavili 500 metrů dlouhou hráz z pytlů s pískem. V Brně-Obřanech monitorovali stav koryta Svitavy, která na okraji krajského města zaplavila zahrádky. Dva obyvatele nejohroženější chaty a jejich dva psy hasiči evakuovali.

Hromady ker bránící průtoku vody už v sobotu odpoledne ohrozily obec Skryje, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslava Haida. Voda z rozlité řeky zaplavila tamní silnici a sklepy domů. Před povodňovou vlnou hasiči preventivně evakuovali 18 lidí.

Hladiny opadly například v Libereckém kraji, pro který hydrometeorologové do dnešního poledne vyhlásili nejvyšší stupeň ohrožení záplavami.

Interaktivní mapa stavu řek v povodí Labe

Na Ploučnici je pouze první povodňový stupeň a řeka dál klesá. Do koryt se na Českolipsku vrátily i menší toky a hasiči tam odvolali pohotovost. Řeku ale na několika místech stále blokují tuny ledových ker.

Související