Soud vyzval výtvarníka ze skupiny Ztohoven, který tvoří pod jménem Roman Týc, k nástupu do vězení. Tam jej v prosinci na měsíc poslal Obvodní soud pro Prahu 7. Umělec vlastním jménem David Hons totiž nezaplatil pokutu   60 000 korun za to, že vyměnil skla u semaforů na přechodech pro chodce v Praze. Informovala o tom televize Nova.

Hons proti rozsudku podal stížnost k odvolacímu soudu, ovšem neúspěšně. "Rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 7 nabylo právní moci. Aktuálně byl obžalovaný vyzván k nástupu výkonu trestu odnětí svobody," řekla Nově soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7 Jana Miklová.

Výtvarník se má hlásit v pankrácké věznici. "Já jsem teď zaskočený. Jsem překvapený tím, že už to frčí. Ale je to jednoduché, ten trest samozřejmě nepřijímám, ale podstoupím ho," sdělil televizi Hons.

Hons se podle soudu dopustil poškozování cizí věci, protože v roce 2007 vyměnil v metropoli skla na 50 semaforech pro chodce za šablony s postavičkami v komických či lehce vulgárních situacích. Za to mu soud původně uložil peněžitý trest. Výtvarník byl zprvu obžalován také z poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení.

Pokutu ale Hons zaplatit odmítl. "Kdybych já tu pokutu zaplatil, tak přistoupím na to, že je to trestný čin. Já si nemyslím, že by umělecký projev byl trestný čin," řekl již dříve. Soudkyně proto jako alternativu zvolila měsíční vězení.

David Hons, známý jako Roman Týc, patří mezi zakládající členy umělecké skupiny Ztohoven. Na semaforech se po jeho zásahu objevili například beznohý muž, žena v sukni či oběšenec.

Výtvarník čin vysvětlil tím, že jen pomohl panáčkům ze svěrací kazajky a uvolnit se. Umělecká skupina Ztohoven se věnuje především umění ve veřejném prostoru.