Nový systém vyplácení sociálních dávek prostřednictvím úřadů práce kritizovali ve čtvrtek večer opoziční poslanci.

Vyzývali dokonce i k odchodu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) a snažili se prosadit konání mimořádné schůze k problematice dávek. To se jim ale nepodařilo, koalice neumožnila schválit program.

Drábek potíže s novým systémem připustil, přesto ho však obhajoval.

Čas na změnu

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a šéf sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc citovali z kritických dopisů jedné z pracovnic úřadu práce a jeho informatiků. Ti v dopise požadovali návrat k původnímu počítačovému systému.

"Myslím, že je čas na změnu. Na změnu na postu ministra práce a sociálních věcí," uvedl Tejc.

Sobotka chtěl dále vědět, kdy proběhlo výběrové řízení na nový systém, jaké firmy se ho účastnily a kdo podal nejlepší nabídku.

Ministr Drábek nový systém dávek obhajoval. Reorganizace jejich vyplácení podle něj znamená miliardovou úsporu a zvýšení komfortu pro klienty.

"Že takové změny nejsou bez problémů, je jasné," myslí si.

Výběrové řízení podle Drábka vypsalo ministerstvo vnitra před čtyřmi lety na rámcovou smlouvu pro všechna ministerstva. Smlouva s dodavatelem je na webu.

Slova o rámcové smlouvě přiměla opozici k další kritice. Znamenalo by to totiž, že na softwarové aplikace už nikdy nebude ve státní správě výběrové řízení.

Otázkám na potíže ve vyplácení dávek čelil Drábek už při interpelacích. Základní funkce systému jsou podle ministra naplněny a lednové dávky byly stoprocentně zpracovány a vyplaceny. Nyní se bude pracovat na vylepšení funkcí systémů.

Problémy s lednovým vyplácením dávek

Vyplácení dávek provázely v lednu problémy. Úředníci si stěžovali na to, že systém nefunguje. Pracovali často přesčas nebo o víkendech.

Kvůli lednovým potížím Drábek odvolal šéfa ministerského odboru informatiky. O místo přišli také výkonná ředitelka a personální šéf centrálního úřadu práce.

Související