On-line reportáž
Podívejte se na nejtrapnější okamžiky republikánských uchazečů o prezidentskou kandidaturu, jak je zachytil web týdeníku Time ZDE:
Republikánský kandidát Mitt Romney vstoupil do celostátních politických reflektorů USA v roce 2007. Týdeník Newsweek ale zveřejnil mnohem ranější Romney fotografie, podívejte se ZDE:
Republikán Mitt Romney sice ještě nemá prezidentskou kandidaturu za svou stranu jistou, vzal si už ale na mušku demokratického prezidenta a svého pravděpodobného budoucího soupeře Baracka Obamu. Podívejte se ZDE:
Kolik mají fanoušků, followerů a kolikrát denně kandidáti na amerického prezidenta něco napíší na sociálních sítích. Kdo by vyhrál? Podívejte se zde
Současní Američané se vidí spíše jako konzervativci než jako liberálové a to v poměru téměř 2:1. Čtyři z deseti Američanů se považují za konzervativce, víc než třetina za umírněné a jen pětina za liberály. Podívejte se ZDE:
Názor z New Yorkeru si přečtěte ZDE:
Rick Santorum může mít mnoho předností, ale tou hlavní je skutečnost, že není Mittem Romneym. Podívejte se na text z The Economist ZDE:
Je republikánský favorit na prezidentského kandidáta Mitt Romney stoupencem hnutí Occupy Wall Street? Tvrdí to jeho soupeř, Rick Santorum, ZDE:
Američané s majetkem nad 200.000 USD mají rádi Mitta Romneyho, zjistila společnost Think Progress. Znamená to, že když skutečně stane za republikány proti Baracku Obamovi, bude mít problém oslovit chudší voličstvo? Na grafiku se podívejte ZDE.
Řekli byste, že má pověst extremisty? Video ZDE:
Většina obyvatel Alabamy a Mississipi si myslí, že prezident Barack Obama je muslim, zjistil průzkum TPM. Jsou i proti smíšeným manželstvím. V obou státech se tento týden konají republikánské primárky.
Kdo volí koho? Praví konzervativci Santoruma? Kritici Tea Party Romneyho? Podívejte se na interaktivní grafice listu New York Times ZDE:
Economist to vysvětluje na svém blogu. Bylo by prý mylné budit dojem, že Mitta Romneyho ještě něco může připravit o republikánskou prezidentskou kandidaturu, vleklý souboj Romney, Santorum, Gingrich je ale stále napínavý z jiného hlediska. A sice z toho, kolika ponížením ještě bude Romney vystaven. Přečtěte si ZDE:
Sympatie je jedna věc a volit prezidenta podle činů druhá. Když se budete soustředit na politiky kandidátů v jednotlivých oblastech, shodne se vaše volba s vaším přesvědčením? Zkuste si kvíz USA Today:
Na okraj. Cambridgeská univerzita a Nadace Margaret Thatcherové zpřístupnily dokumenty z roku 1981 z Thatcherové archivu ZDE. Jsou zde různé dopisy americkým prezidentům nebo čmáranice Ronalda Reagana.
přehledná grafika výsledků dosavadních republikánských primárek ZDE:
Tak tahle tabulka je jako Romneyho kampaň. Nevěříte? Řekl to ve středu Romneyho poradce Eric Fehrnstrom, když se snažil vysvětlit, jak dostane Romneyho kampaň nový impuls. "Je totiž jako Etch-A-Sketch. Můžete s ní zatřást a začít úplně znova," prohlásil Fehrnstrom. Akcie výrobce tabulky, na jejíž plochu lze kreslit dvěma spodními knoflíky, v USA okamžitě vyskočily o 140 procent. Vzhledem k tomu, že se ale Romneymu vyčítá účelová názorová proměnlivost, nebylo to šťastné přirovnání.
Noviny jsou plné politických "cartoons" kreslených vtipů o prezidentských kandidátech. Tenhle z Miami Herald výstižně ukazuje ne-nadšení z favorita Romneyho.
Obamova výhoda sice není statisticky významná, nicméně je zatím největší, jakou kdy Obama nad Romneym v průzkumech Gallupova ústavu měl, uvádí ústav v komentáři ke grafu.
Republikáni očividně nejsou přitažliví pro ženy, zřejmě také kvůli tomu, že do kampaně zatahují témata jako přípustnost antikoncepce. Podle textu v USA Today vede v zatím nerozhodnutých státech Barack Obama nad Mittem Romneym 51:42 procentům. Nejvíce se změnily preference žen pod 50 let. Obamu by volilo více než šest z deseti, zatímco Romneyho jen tři z deseti, tvrdí článek ZDE:
Republikánský prezidentský kandidát Rick Santorum má nové protiobamovské přímo hororové video. Je to upoutávka na osm dílů v rámci kampaně proti Baracku Obamovi. Každý stál mezi čtyřmi a pěti tisíci dolary. Podle demokratů je to ukázka, kam až lze klesnout a žádají o finanční příspěvky "na odplatu":
Server RealClearPolitics má pěknou grafiku, která ukazuje vývoj oblíbenosti jednotlivých republikánských kandidátů o prezidentskou nominaci. Mitt Romney už je jednoznačný favorit s 40 procenty preferencí, zatímco Rick Santorum klesá, viz ZDE:
Santorum skončil a USA se začínají soustředit na pravděpodobný souboj dvou prezidentských soupeřů, Baracka Obamy a Mitta Romneyho. A vypadá to, že půjde o ošklivý boj, předpovídá Economist. Hospodářské oživení je slabé a 12,7 milionu Američanů je bez práce. Více si přečtěte ZDE:
Víte, co je romneynomika? Soubor ekonomických opatření republikánského uchazeče o prezidentskou nominaci Mitta Romneyho. Více v audioreportáži Economistu.
Floridský senátor Marco Rubio v rozhovoru pro CNN odmítl říci, zda by přijal od Mitta Romneyho viceprezidentskou nominaci. Nikdo nechce být Romneyho VP, nadepsal článek o jeho vystoupení americký Atlantic.
Republikán Mitt Romney vzkázal v televizním rozhovoru prezidentovi Baracku Obamovi, aby si "začal balit". Kampaň za Obamu ve druhém období v Bílém domě se záznamu hned chopila a využila jej jako proobamovskou reklamu.
Do prezidentských voleb je sice ještě daleko, podívejme se ale, jak k nim vůbec Američané chodí. Barack Obama je v roce 2008 přilákat dokázal. K volbám tehdy přišlo 63 procent voličů, nejvíc od roku 1960, kdy se o místo v Bílém domě utkal JFK s Richardem Nixonem.
Od roku 1972 se účast nepřehoupla přes 60 procent. Bill Clinton byl v roce 1996 zvolen do druhého volebního období hlasy jen 51,4 procenta voličů.
Američané přemýšlejí nad nejrůznějšími technickými opatřeními. Jsou ale hlasy, které poukazují na to, že problém není technický, nýbrž motivační.
"Byla to divoká jízda," prohlásil Newt Gingrich při loučení s nominační prezidentskou kampaní. Podívejte se na video televize NBC - Gingrichův třiadvacetiminutový projev.
Visit msnbc.com for breaking news, world news, and news about the economy
Je jasno. Za republikány bude kandidovat Mitt Romney a demokratický prezident Barack Obama zahájil kampaň. Zveřejnil sedmiminutové video Kupředu - dramatický sestřih důležitých okamžiků svého vládnutí.
"Obamova kampaň nemá na čem stavět a prodává slib lepšího zítřka založený na politice, která nám dnes selhává," reagovali republikáni. Tohle je jen titulek z jejich tiskové zprávy.
Runway to Win, tedy na (přehlídkové) molo a k vítězství a to stylově: Kampaň Baracka Obamy oslovila módní návrháře zvučných jmen, aby vytvořili tašky nebo trička k Obamově letošní prezidentské kampani. Taška se srdíčky je dílem Diane von Furstenberg.
ale je tu i Marc Jacobs ...
... nebo Beyoncé a její sestra Tina
Inspirace pro české kandidáty?
Gallupův ústav zveřejnil nový průzkum, který ukazuje, jak Američané věří Obamovi a jak Romneymu, že vyřeší nejtíživější problémy Ameriky - nezaměstnanost, náklady na zdravotní péči a vzdělávání, rozpočtové schodky. První obrázek ukazuje, co považují Američané za závažná témata.
Druhý obrázek ukazuje, kterému z kandidátů Američané věří v těchto otázkách víc. Ukazuje se, že Romney má větší důvěru, pokud jde o schopnost rozběhnout ekonomiku. Pokud jde o nezaměstnanost, jsou na tom oba skoro stejně.
Sanfranciský umělec Jason Mercier vytvořil portréty obou prezidentských rivalů ze sušeného hovězího masa. Každý portrét je vytvořen z 50 balíčků sušeného masa a jeho vytvoření trvalo 50 hodin. Dílo nese název Barack Obameat and Meat Romney. Není třeba dodávat, že meat znamená maso. Podívejte se na video deníku Guardian ZDE
"Nevím, proč by kterákoliv žena měla volit Romneyho,"prohlásila v rozhovoru pro Huffington Post bývalá americká ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightová. Rozhovor si přečtěte ZDE. Romneymu se dlouhodobě nedaří získat americké voličky. Nejen, že jim nenabízí dostatek témat, ale nepomáhají mu ani rozbroje mezi republikány týkající se zákazu interrupcí nebo placení antikoncepce z veřejného pojištění.
David Axelrod, poradce v prezidentskékampani Baracka Obamy, neodpověděl jasně v televizi Fox na otázku, zda se nyní mají Američané lépe než před čtyřmi lety, kdy Obama nastoupil do Bílého domu."Můžu říct, že ekonomicky jsme na tom lépe než před čtyřmi lety v tom smyslu, že když prezident nastoupil do úřadu, ztráceli jsme 800.000 pracovních míst měsíčně a čtvrtletí před jeho nástupem bylo ekonomicky nejhorší od velké hospodářské krize." Video je ZDE.
Demokratický prezidentský kandidát a současný prezident USA Barack Obama vede nad republikánem Mittem Romneym v nerozhodnutých státech, tvrdí nový průzkum. Ale rozhodnout může ještě mnoho věcí, třeba první prezidentská debata 3. října.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist