Protikorupční policie zajistila v souvislosti s vyšetřováním údajně nevýhodných pronájmů pozemků ze strany Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) čtyři čerpací stanice v hodnotě zhruba 250 milionů korun.

Informoval o tom mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej. Kvůli pronájmům pozemků kriminalisté loni v prosinci obvinili bývalého šéfa ŘSD Petra Laušmana a někdejšího výkonného ředitele podniku Michala Halu.

"Jedná se o dvě čerpací stanice na dálnici D1 a dvě čerpací stanice na dálnici D5. Celková hodnota těchto zajištěných nemovitostí je odhadována na cca 250 milionů korun," uvedl mluvčí. Ibehej redakci IHNED.cz řekl, že jde o omezení vlastnického práva. Majitelé tak nemohou pumpy například prodat. Benzínky zůstávají nadále v provozu.

Podle něho vyšetřování stále pokračuje. Již dříve přitom policisté zajistili při domovních prohlídkách několik milionů korun v hotovosti. Škodu policisté odhadují na několik set milionů.

Stíhán je i bývalý právník ŘSD

Kriminalisté v kauze, jak už dříve uvedly Hospodářské noviny, stíhají rovněž bývalého právníka ŘSD Roberta Wolfa. Dva bývalé manažery policisté obvinili z přijímání úplatku a všechny tři z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Policie stíhá také majitele dvou obchodních společností, který podle nich jednomu z bývalých manažerů poskytl úplatek přes 15 milionů. HN zjistily, že je jím předseda představenstva společnosti Monstera International Jiří Neužil. Všichni obvinění jsou ve vazbě.

Podle policie jeden z manažerů ŘSD uzavřel v roce 2006 se dvěma společnostmi nevýhodné smlouvy a jejich dodatky o pronájmech pozemků a vybudování čerpacích stanic a odpočívadel na dálnicích D 47 a D 5.

"Tyto smlouvy byly pro Českou republiku krajně nevýhodné, neboť kdyby stát předmětné pozemky pronajímal přímo (bez prostředníků), mohl získat více než 264 milionů korun," uvedl již dříve Ibehej. Podle něho tuto částku inkasovaly firmy na úkor státu.

Policie řeší i převody pozemků

Třiapadesátiletého majitele dvou společností policie stíhá pro trestný čin podplácení a porušování povinností při správě cizího majetku. Je podezřelý z toho, že v letech 2005 a 2006 dal jako úplatek za uzavření smluv bývalému manažerovi ŘSD 15 milionů korun, jejichž úhrada byla zajištěna směnkami s prodlouženou splatností.

ŘSD také podalo začátkem ledna trestní oznámení kvůli převodům pozemků v okolí pražské Ruzyně. Do údajně nevýhodných transakcí týkajících se výstavby pražského okruhu byla prý zapojena i část bývalého vedení ŘSD, tedy například i Laušman nebo Hala.