První porevoluční velvyslanec v Izraeli Miloš Pojar zemřel v pondělí v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Bylo mu 71 let. O úmrtí spisovatele a diplomata informoval server Lidovky.cz.
Pojar se narodil 8. dubna 1940 v Praze, vystudoval orientalistiku a filozofii na Karlově univerzitě a poté angličtinu na Kolumbijské univerzitě. V roce 1970 získal na UK doktorát a dlouhou dobu pracoval jako redaktor v nakladatelství Academia.
Po změně režimu v roce 1989 přijal nabídku tehdejšího ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, aby nastoupil do zahraniční služby a obnovil diplomatické vztahy mezi Československem a Izraelem.
Ve funkci pokračoval i po rozpadu federace. Po návratu působil na MZV, poté vedl Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze.
Pojar napsal řadu knih s židovskou a izraelskou tematikou. Od roku 1970 až do sametové revoluce v roce 1989 nesměl publikovat a politicky rehabilitován byl až v roce 1990. Naposledy pracoval na monografii o T. G. Masarykovi, kterou už nestihl dokončit.
Snílek i skeptik, nakladatel zakázaných autorů. To byl Josef Škvorecký - čtěte ZDE
Vězení, kouření a prezidentství. Důvody, proč měl Havel podlomené zdraví - čtěte ZDE
Jako velvyslanec v Izraeli nyní působí jeho syn Tomáš Pojar, bývalý ředitel humanitární organizace Člověk v tísni a náměstek ministra zahraničí. Ve funkci nahradil Michaela Žantovského v roce 2010.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist