Historicky první žaloba, kterou se pacienti s roztroušenou sklerózou chtěli domoci nutné biologické léčby, se prozatím odkládá.

Krajská zdravotní a.s., na kterou měla být žaloba podána, se podle svého mluvčího v pátek dohodla s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, že 34 lidem s roztroušenou sklerózou z čekací listiny léčbu uhradí. Pokud by léčbu nedostali, bude právník postupovat podle původního plánu.

"Pacienti biologickou léčbu dostanou, úhrada s pojišťovnou byla dnes dohodnuta," řekl mluvčí Krajské zdravotní a.s. Jiří Vondra. Zdůraznil, že o chystané žalobě společnost nic nevěděla, Unie Roska, která pacienty sdružuje, se na ni neobrátila.

"Máme všichni velkou radost. Mám plný email i mobil děkovných reakcí od pacientů. Mrazí mě ale v zádech z toho, když vidím, jak managementy nemocnic se zdravím lidí hazardují," uvedla pro IHNED.cz Alena Zvěřinová ze Sdružení mladých sklerotiků.

Žaloba devíti pacientů

Jak informovaly IHNED.cz a Hospodářské noviny, žalobu chtělo podat devět z 34 pacientů teplického centra, kterým Krajská zdravotní a.s. odmítla léčbu.

Právní zástupce pacientů Štěpán Holub řekl, že oficiální informaci o úhradě léčby nemá. Vyčká, zda léčbu pacienti dostanou, je s nimi v kontaktu. "Pokud léčba reálně poskytnuta bude, tak žaloba ani předběžné opatření nemají smysl a nic podávat nebudeme," řekl.

"Otázka je, jak to skutečně bude a jak to bude fungovat. Na jedné straně je to vítaná zpráva, na druhé straně očekávaná, ale neřeší to celou problematiku, kdy ministerstvo, aby se zbavilo problému, dá velice malé skupině pacientů to, co chtějí," řekl v reakci na zprávu Krajské zdravotní a.s. o úhradě léčby politik a neurolog Martin Jan Stránský.

Na co mají občané nárok?

Chystaný spor na páteční tiskové konferenci, kde byl záměr podat žalobu oznámen, označil za průlomovou možnost dozvědět se, na co mají občané nárok. Uvedl, že za pacienty složí kauci a uhradí ze svého nadačního fondu i soudní náklady. "Když vyhrajeme, politiky to konečně donutí, aby nastavili systém s jasnými pravidly, kde se řekne, na co má kdo nárok a to také dostane," řekl předtím, než Krajská zdravotní a.s. oznámila, že léčbu uhradí.

V Česku je zhruba 18 tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou. Ročně je nemoc zjištěna u 1 000 lidí, biologické léky jsou vhodné pro zhruba 800 z nich. Pacienti se obávají, že když se jejich léčba bude oddalovat, zhorší se jim zdravotní stav rychleji a oni skončí na vozíku.

Výhodná léčba

Výhodnost léčby dokládají propočty, podle nichž náklady na pacienta v počátečním stadiu nemoci při podání biologické léčby jsou za rok 280 tisíc korun, na pacienta s těžkým postižením 710 tisíc. Přitom ten druhý biologickou léčbu nemá, v pokročilém stadiu neúčinkuje.

Roztroušená skleróza je onemocnění mozku a míchy, které bývá zjištěno nejčastěji mezi 20. a 40. rokem věku. Častěji postihuje ženy. Vyléčit se nedá, biologická léčba oddálí invaliditu, pokud se zahájí včas.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist