Poslanec a středočeský hejtman za ČSSD David Rath nebude pykat za to, že ministra zemědělství a svého rivala z ODS Petra Bendla nazval "užitečným idiotem". A trestu unikne i šéf poslanců VV a neformální lídr strany Vít Bárta, který vloni v listopadu při sněmovních obstrukcích ukázal na opoziční poslance vulgární gesto - vztyčený prostředníček.

"Mandátový a imunitní výbor oba případy projednal a rozhodl, že se jimi nebude dál zabývat," řekl předseda výboru a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Davida Ratha však výbor vyzval, aby konečně smazal svůj jiný rest - zaplatil desetitisícovou pokutu, kterou dostal už dříve za urážku ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Toho Rath nařkl z opilosti na půdě sněmovny.

Rath dosud pokutu neuhradil, přestože o ni prohrál i soud a podal kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu.

Nová stížnost na Ratha přišla po jeho výroku na adresu ministra zemědělství a bývalého středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS). Hovořil o něm jako o "užitečném idiotovi".

Rath pronesl tato slova při jednání o koaličním návrhu na zrušení zákona o neziskových nemocnicích. Kritizoval prodej některých krajských nemocnic, který se odehrál v době, kdy byl hejtmanem Bendl.

"Já se mohu ptát, pane Bendle, prostřednictvím předsedající, dali vám z toho něco? Nebo jste tady posloužil svým stranickým soudruhům jako svého druhu užitečný idiot, kdy jste jim předal majetky za desítky milionů korun?" tázal se Rath.

Marek Benda (ODS) se domnívá, že větší emoce než projednávané incidenty budí spíše to, že poslanec Rath prozatím odmítá zaplatit pokutu za urážku poslance Kalouska.

Na dotaz, jestli je tedy označení "užitečný idiot" legitimní, odpověděl Benda, že by takto v poslanecké sněmovně nikoho označovat nedoporučoval a že legitimace tohoto výrazu určitě není závěrem zasedání.

Předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta pro změnu použil vulgární gesto při jednom z hlasování, které provázelo desítku hodin trvající debatu o reformních zákonech na listopadové schůzi sněmovny. Fotograf ho zachytil se vztyčeným prostředníkem. Bárta už dříve řekl, že gesto nepoužil úmyslně.