Docent Jan Měšťák patří ke klasikům české plastické chirurgie. Působí jako přednosta kliniky v pražské nemocnici Na Bulovce a zároveň je vedoucím lékařem soukromé kliniky Esthé. Ročně provede více než 800 plastických operací včetně úprav prsů.

Zaregistroval jste už na některém z vašich pracovišť nějaký následek skandálu s nekvalitními prsními implantáty francouzské firmy PIP?

Jistě. Ženy telefonují a dotazují se. Implantáty PIP se používaly hlavně Na Bulovce pro rekonstrukci prsu po rakovině. Byly levné a hrazené pojišťovnou, čekací doby na operaci byly až dva a půl roku. Na klinice Esthé se však implantáty PIP pro estetické zákroky nepoužívaly, dávali jsme přednost absolutně čistým americkým implantátům Natrelle či Mentor. Výrobky firmy PIP nabízela pracoviště, která chtěla mít nižší ceny, cena operace se tím totiž snížila asi o osm tisíc korun.

Opadá teď zájem klientek o operaci prsů?

Možná nyní vznikne mezi klientkami určitý neklid. Ale za prvé se to bude týkat pouze pacientek s implantáty PIP. A za druhé se na problém brzy zapomene - podobně jako v letech 1994 a 1995, kdy platilo moratorium na zavádění prsních implantátů kvůli pochybnostem, zda nevyvolávají rakovinu prsu. Jen tři velké instituce v USA je tehdy mohly používat a sledovat výsledky. A protože se zjistilo, že ty nejkvalitnější implantáty nic nevyvolávají, rozjely se v Evropě prsní operace opět normálně. Stejně to bude i teď.

Vědí vaše pacientky, jakou značku implantátu nosí v těle?

Podepisují souhlas s operací a dostávají kartičky se značkou. Doporučuji vždy ženám, aby kartičky nosily v peněžence podobně jako diabetici, aby se o jejich stavu vědělo pro případ jakéhokoli problému. Pokud dnes telefonují s dotazy, možná si informaci nepamatují, ale rozhodně ji ve formě kartičky dostaly.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.