Ředitelství silnic a dálnic chystá dopis pro majitelku pozemku, která je nutná pro dostavbu královéhradecké dálnice D11. V něm Jaroslavu Štrosovou o více než 2500 metrů čtverečních požádá.

A ta žádosti vyhoví.

"Dohodli jsme se, že pozemek majitelka předá státu bezúplatně," uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Podklady pro převod pozemku by se měly začít připravovat v úterý.

Čtvrthektarový pozemek je podle Dobeše poslední, který stát k dostavbě zhruba tříkilometrového úseku do Hradce Králové potřebuje. ŘSD proto počítá s tím, že v letošním roce by se mohl uskutečnit povinný archeologický a geologický průzkum. V roce 2013 a 2014 by se mohlo začít  stavět.

Zhruba 1,5 miliard korun, které jsou na stavbu potřeba, má Státní fond dopravní infrastruktury připravené.

Stát chystal vyvlastnění

Spor o pozemky se vleče 17 let. Loni v červnu Štrosové sestra Havránková přistoupila na prodej své půdy za 90 milionů korun a v listopadu se dohodla s pozemkovým fondem na výměně pozemků za náhradní.

Na konci roku ministerstvo dopravy připustilo, že všechny potřebné pozemky stále nemá a že jedná o odkupu společného pozemku Štrosové a Havránkové. Úřad jej tehdy chtěl získat ještě před koncem minulého roku a pokud by se tak nestalo, byl ochoten přikročit k jeho vyvlastnění.