Konflikt mezi umělci Davidem Černým a Milanem Knížákem by mohl skončit smírem. Černý, který bývalého šéfa Národní galerie v dokumentu ČT Cena Jindřicha Chalupeckého nazval podle obžaloby "nafoukanej, kriploidní čurák", je připraven se písemně omluvit.

Uvedl to v reakci na návrh soudkyně Veroniky Křesťanové, aby muži vyřešili svůj spor smírem.

Knížák po Černém požaduje u soudu nejen omluvu, ale i 150 tisíc korun. Protože se k jednání nedostavil, jeho právní zástupce Radek Hladina mu výtvarníkův návrh přednese. Soud má pokračovat 13. února.

Černý mluvil o Knížákovi v dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého. Podle žaloby uvedl, že je bývalý ředitel Národní galerie "nafoukanej, kriploidní čurák". Podle Knížáka ho tím chtěl umělec úmyslně urazit a znevážit. Zasáhl tak prý do jeho práva na čest a důstojnost.

Umělec je ochoten zaslat Knížákovi omluvu v tomto znění: "Mé přirovnání profesora Milana Knížáka k mužskému pohlavnímu orgánu za použití vulgarismu bylo neadekvátní. Za přirovnání k tomuto orgánu se omlouvám." Podle svých slov přišel na to, že to není pravda.

K dohodě vyzvala Černého s Knížákem soudkyně proto, že si podle jejího názoru bývalý ředitel Národní galerie omluvu zaslouží. Zároveň však uvedla, že mu pravděpodobně nepřizná finanční odškodnění.

Pořad sledovalo minimum diváků

"Výrok je nutné vnímat v kontextu," prohlásila Křesťanová s tím, že dokument vysílaný na druhém programu České televize sledovalo jen minimum diváků.

Knížák se soudí také s televizí. Požaduje po ní 500 tisíc za to, že dokument s vulgarismem pustila do vysílání. ČT se již umělci omluvila a pořad stáhla ze svých internetových stránek. Právnička televize uvedla, že je ochotna jednat i o tom, že odvysílají zprávu o omluvě Černého.