Deník Právo zveřejnil informace z dalšího tajně pořízeného rozhovoru, který může sehrát roli v úplatkové aféře strany Věci veřejné (VV).

V nahrávce bývalý poslanec VV Jaroslav Škárka údajně přiznává, že se proti Bártovi postavil, aby vyvolal puč uvnitř nejmenší vládní strany a napomohl jejímu konci v koalici.

V další části rozhovoru podle deníku Škárka nabízí jinému řečníkovi peníze za diskreditující informace o Bártovi.

Podle Bárty je druhým člověkem v rozhovoru Tomáš Jánský, který byl dlouholetým dodavatelem bezpečnostní firmy ABL, jíž Bárta do svého vstupu do vysoké politiky vedl. Šéf poslaneckého klubu VV k tomu v sobotu uvedl, že "nic neskrývá".

Škárka podle něj navíc uvedl v policejním spisu, že se před rokem snažil o přestavbu vládní koalice bez zastoupení Věcí veřejných.

Podle Bárty Škárka ve spisu uvedl, že "co činil, činil s tím, že chtěl provést restrukturalizaci koalice bez vlády VV".

"A to je věc velmi vážná, v které, já pevně doufám, budou orgány činné v trestním řízení dále pracovat," řekl v sobotu Bárta.

Škárka však obvinění odmítá a zveřejněnou nahrávku označil za podvrh.

Deník Aktuálně.cz napsal, že z nahrávky je patrné, že se Tomáš Jánský snažil Škárku při rozhovoru vyprovokovat.

Škárka proti Bártovi

Spory mezi Bártou a Škárkou stály před rokem u zrodu vládní krize. Poslanec a v sobotu již bývalý člen nejmenší vládní strany tehdy Bártu obvinil z toho, že se ho pokusil uplatit.

Škárku nyní stíhá policie za přijetí úplatku. Část peněz, které mu Bárta před rokem dal, totiž utratil. Peníze od svého tehdejšího stranického nadřízeného přitom sám označil za úplatek.

Bárta mi platí za to, abych mlčel, tvrdil Škárka. Pak řekl, že mystifikoval - čtěte ZDE

Policie chce Bártu poslat před soud za obálky pro politiky, politik souhlasí - čtěte ZDE

Škárka označil nahrávku za podvrh. "V médiích zveřejněné věty jsou vytrženy z kontextu a nedávají pravdivý obraz o celé schůzce. Policie nahrávku pro nedůvěryhodnost svědka ze spisu vyřadila," tvrdí Škárka v tiskovém prohlášení.

Škárka navíc Bártu obvinil, že nahrávku sám vypustil. "Nahrávka rozhovoru s Tomášem Jánským se na veřejnost dostala patrně řízeně prostřednictvím samotného Víta Bárty," uvedl Škárka.

V souvislosti s Věcmi veřejnými se v minulosti objevilo více tajně pořízených nahrávek. Některé z nich popisovaly praktiky na poradách VV, jiné líčily pozadí stranického puče, k němuž mělo dojít loni na jaře.

Kromě Škárky se tehdy objevovalo jméno další poslankyně Kristýny Kočí, které již stranu také opustila. I ji se prý Bárta pokusil uplatit. Spolu s nimi z řad poslanců VV vystoupil i Stanislav Huml.