Irácký premiér navštíví Českou republiku 23. a 24. ledna. S českými politiky zřejmě bude jednat mimo jiné o prodeji bitevníků L-159 do Iráku.

Nabídka české strany na prodej asi dvaceti letadel, které české armáda nepotřebuje, podle ministerstva obrany stále platí. Irák se ale dosud nerozhodl, zda na ni kývne. Jednání s Irákem jsou zřejmě poslední šancí na prodej letounů L-159.

"Ministerstvo obrany doufá, že při příležitosti návštěvy se jednání posune," řekl ve středu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Málikí, který zastává i post ministra obrany, by měl v Praze jednat s premiérem Petrem Nečasem i ministrem obrany Alexandrem Vondrou. Detailní program návštěvy se teprve chystá.

Málikí: Obchod by se mohl dokončit v krátké době

Česká strana se snaží letadla neúspěšně prodat již řadu let. Jednání s Irákem se jevila nadějně, trvají ale už více než rok. Loni v květnu za dokončení obchodu v Iráku lobboval i premiér Nečas. Málikí tehdy řekl, že by Irák a Česká republika mohly nákup letadel L-159 "v krátké době" dokončit.

O podmínkách prodeje strojů L-159 jedná v Iráku výrobce letadel Aero Vodochody s podporou české vlády. Soupeří ale jak se svým tradičním konkurentem - britským letadlem Hawk, tak s Korejci. Ti nabízejí ve spolupráci s americkou zbrojovkou Lockhead Martin nadzvukový cvičný stroj.

Armáda ani Aero Vodochody zatím nezveřejnily, za kolik by stroje prodaly. Pravděpodobnou variantou ale je, že by armáda letadla prodala Aeru, které by je pak dodalo do Iráku.

Dá se očekávat, že cena bude mnohonásobně nižší, než za kolik armáda letadla pořídila. Jakýkoliv prodej je ale pro armádu nyní lepší, než investovat do údržby více než třicet letadel, se kterými nelétá.

Související