Úředníci to konečně mají černé na bílém: návštěvě Česka se vyhýbá přes dva miliony potenciálních ruských turistů. Podle velkého průzkumu, který si nechala dělat vládní agentura CzechTourism a jehož výsledky má týdeník Ekonom k dispozici, právě takovýto počet Rusů projevil zájem navštívit v příštích pěti letech Česko. Odrazuje je však náročné vyřizování zdejších víz.

„Tito lidé nevolají přímo po zrušení vízové povinnosti. Většina z nich jsou realisté a vědí, že víza jsou záležitostí celé EU. Překáží jim ale, že ta procedura je příliš komplikovaná,“ říká Mojmír Mikula, ředitel oddělení výzkumů z agentury CzechTourism.

Dva miliony ruských turistů by přitom pro stagnující českou ekonomiku znamenalo zajímavé peníze. Podle odhadů CzechTourismu by tato skupina sebou přivezla minimálně dvacet miliard korun.

Ruští turisté totiž patří mezi ty vůbec nejvíce utrácející – jejich denní výdaje dosahují průměrně 2300 korun na osobu, čemuž se obvykle dokážou vyrovnat jen Američané, nebo turisté z Číny či Japonska.

I když Rusové již dnes po Němcích představují druhou nejpočetnější skupinu zdejších turistů, podle průzkumu CzechTourismu existují v tomhle směru stále velké rezervy. Do Česka totiž zatím jezdí povětšinou jen turisté, kteří si u cestovních agentur zaplatí dlouhodobější zájezd.

„Naopak, přicházíme o významnou skupinu turistů, jež rádi cestují samostatně. Jsou to lidé, kteří se například v pondělí rozhodnou, že by v Praze chtěli strávit prodloužený víkend, ale kvůli vízové proceduře nakonec jedou jinam,“ vysvětluje Mikula.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se