V pátek 9. prosince vyplnil radonickou bytovku na Lounsku intenzivní štěkot a vytí smečky rotvajlerů.

V jednom z bytů ležela na zemi v kaluži krve šedesátiletá žena a zuřiví psi ji trhali na kusy. Sousedy ale hluk nepřekvapil, byli na něj zvyklí. Dcera zabité ženy zvířata často trápila hladem. Policie však se stížnostmi lidí nic nezmohla, prohledat obydlí kvůli podezření, že jsou v těm týrána zvířata, totiž nemůže.

To se má po středečním jednání vlády začít měnit - kabinet Petra Nečase schválil novelu zákona o ochraně zvířat, která mimo jiné počítá s tím, že policie bude moct vtrhnout nejen na pozemek, ale i do domu, pokud má podezření, že tam majitel například bije psy či kočky.

„Takový zákon vítáme. Dostaneme se tak i do míst, kam nyní nemůžeme. Umožní nám to objasnit trestnou činnost týrání zvířat i u domácích mazlíčků. Nyní se to vztahuje na venku chovaná zvířata, jako je dobytek,“ řekl HN Jan Melša z Policejního prezídia.

Policisté přitom k razii nebudou potřebovat žádné povolení od státního zástupce nebo soudce. Podle spoluautora zákona, vedoucího oddělení ochrany zvířat na ministerstvu zemědělství Jiřího Krumla, by shánění razítek zásahy jen zkomplikovalo. „S tím je spojena velká byrokracie. Bude ovšem existovat riziko, že policie vyrazí kvůli planému poplachu,“ řekl Kruml.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se