Havlovi přátelé a rodina připravili na páteční večer v Lucerně multikulturní akci v čele s kapelami, které měl exprezident rád. Poctu mu vzdali nejen hudebníci, ale i divadelníci, filmoví tvůrci a fotografové.

Večer začal v 17:30 hodin představením brněnského Divadla Husa na provázku "Cirkus Havel" a skončil před půlnocí ve všech sálech i v pasáži Lucerny. Z reproduktoru zněl hlas Václava Havla a diváci slyšeli Ódu na radost, která byla součástí koncertu. Na začátku celé akce se na pódiu představili i slovenští Bez ladu a skladu a za nimi Tata Bojs.

"Výtečný energický výkon Tata Bojs sledoval zaplněný sál. Jsou přítomní lidé různých generací," uvedl zpravodaj serveru IHNED.cz přímo z koncertu. "Vládne uvolněná atmosféra," dodal v 18:00. A po dalších vystoupeních nálada všech přítomných ještě gradovala, bylo se na co dívat.

Mišík dojal přítomné, pak přišla Vega

"Dan Bárta zazpíval intimně v doprovodu kontrabasu, na pódiu nechyběla skupina Garage s českým Iggym Popem Tonym Ducháčkem," popisuje zpravodaj, podle kterého při vystoupení Garage, ve které hraje i komentátor Respektu Jan Macháček, dávaly nejenom máničky různých generací najevo, že jsou naladěny na stejnou notu.

David Koller kolem osmé hodiny večer potěšil diváky výběrem písní, kvůli kterým se stala skupina Lucie v 90. letech legendou.

Diváky pak téměř k slzám dojal Vladimír Mišík, když zazpíval píseň Láska je jako večernice. Jako bonbónek zazpívala americká zpěvačka Suzanne Vega, která se zúčastnila Havlova pohřbu v katedrále svatého Víta. Ivan Kral si přál, aby nám "vydržel podobný optimismus jako v dobách sametové revoluce".

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Lidé i na Václavském náměstí

Příchod pro publikum byl z obou stran pasáže, tedy ze Štěpánské a z Vodičkovy ulice. Kapacita všech prostor byla maximálně 4 000 lidí, organizátoři vydali prostřednictvím sítě Ticketpro zdarma lístky. Divákům dělala v Lucerně radost i lidová cena piva, půllitr Plzně stál 25 korun.

Na Václavském náměstí postavili velkoplošné plátno, na kterém mohli koncert pozorovat ti, kteří se nedostali do Lucerny. Před Lucernou sledovalo koncert na velkoplošné obrazovce kolem 200 lidí. Lidé aplaudovali zejména kytaristovi Ivanu Královi.

"Připadáme si jako před 22 lety za revoluce. Najednou všechno jde, když se chce. Zařídit obrazovku na Václavském náměstí trvá měsíc, nám se to na úřadu povedlo za hodinu," komentoval organizaci večera bývalý mluvčí prezidenta Ladislav Špaček.

Na Václavském náměstí přihlíželi koncertu i politolog Jacques Rupnik, herec Boris Hübner a spisovatel Jáchym Topol. Přišel se podívat i generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Česká televize od osmi do deseti večer přenášela dění ve Velkém sále Lucerny.

Prostory v Lucerně poskytla prezidentova švagrová Dagmar Havlová se svým manželem Ivanem Havlem.

Secesní multifunkční palác Lucerna dal postavit dědeček prezidenta Václava Havla. Šlo o první pražskou železobetonovou budovu se zastřešenou a prosklenou pasáží. Po roce 1948 byla Lucerna znárodněna. V roce 1992 palác dostali zpátky v restituci bratři Václav a Ivan Havlovi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist