Je den před Štědrým dnem a svět se naposledy loučí s Václavem Havlem.

Muž, který poznal vězeňskou celu i prezidentská apartmá, zemřel v neděli 18. prosince 2011 ve své chalupě na Hrádečku, dva měsíce po 75. narozeninách.

Za pět dní, které od té doby uplynuly, se mu poklonily statisíce lidí v Česku i ve světě. Dnes, v den jeho pohřbu, tak učiní naposledy. Zároveň skončí třídenní státní smutek.

Průběh pohřbu

09:00 - 11:00 - přílet většiny zahraničních delegací na staré ruzyňské letiště

09:30 - vojáci přinesou do katedrály sv. Víta rakev s ostatky Václava Havla

10:30 - Pražský hrad bude otevřen pro zahraniční delegace, přijíždět budou ke Zlaté bráně, jižnímu vchodu do Chrámu svatého Víta

11:30 - za zvuku zvonů svatovítského chrámu vyjde z Arcibiskupského paláce na Hradčanech liturgický průvod

11:45 - příchod prezidenta Václava Klause do katedrály

12:00 - minutou ticha a státní hymnou začne smuteční ceremoniál a zádušní mše v Chrámu svatého Víta

13:40 - promluví prezident Václav Klaus, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová

14:00 - konec bohoslužby

odpoledne - ve strašnickém krematoriu se v rodinném a soukromém kruhu uskuteční poslední rozloučení s Václavem Havlem

15:00-17:00 - odlety zahraničních delegací z ruzyňského letiště

17:30 - 24:00 - v pražské Lucerně začne rozloučení s Václavem Havlem, které bude od 20:00 do 22:00 vysílat v přímém přenosu ČT

Na státní pohřeb v pražském Chrámu sv. Víta se sjedou delegace z téměř padesáti zemí světa, chybět mezi nimi nebudou současní i bývalí prezidenti, premiéři, kulturní osobnosti.

Kdo přijede na pohřeb si přečtete ZDE

Minuta ticha zasáhne celé Česko

Ve 12:00, kdy rozloučení začne, Václava Havla uctí Česká republika minutou ticha, rozezní se kostelní zvony a sirény.

Zádušní mši zahájí pražský arcibiskup Dominik Duka, úryvek z biblické knihy Job přednese herec Josef Abrhám. S proslovem vystoupí prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová.

Do Vladislavského sálu Pražského hradu, kam byl Václav Havel převezen z centra Pražská křižovatka ve středu, se s ním přišly rozloučit desetitisíce lidí.

"Ve středu jsme v televizi sledovali smuteční průvod, pak jsme si o tom s dětmi povídali a nějak přirozeně vyplynulo, že se sem vypravíme," říká Bohdana Marečková, která na Hrad dorazila s manželem a dvěma dcerami. Otevřeno bylo ve čtvrtek ve Vladislavském sále až do 23 hodiny.

Obřad na velkoplošných obrazovkách

V pátek už veřejnost mnoho možností rozloučit se s Václavem Havlem mít nebude. Státní pohřeb v Chrámu sv. Víta je určený pouze pro tisícovku zvaných hostů, odpolední pieta ve strašnickém krematoriu pak rodině a Havlovým přátelům.

Vzhledem k tomu, že do Prahy zamíří delegace z různých zemích, měli by se řidiči připravit na drobné dopravní omezení. V okolí Pohořelce nebude možné zaparkovat, dopravní omezení čeká i na trasu z pražského letiště Ruzyně na Pražský hrad.

Palác Lucerna jako multikulturní festival

Připomenout si Havla jako milovníka dobré muziky, divadla a filmu mohou lidé ještě v pátek v pražském Paláci Lucerna. Vstupenky, které organizátoři multikulturního festivalu rozdávali prostřednictvím sítě Ticketpro byly sice během chvíle rozebrané, přesto je možné se do Lucerny stále dostat.

Více o programu a vstupenkách si přečtete ZDE

"Očekáváme, že pokud část lidí Lucernu opustí, další jejich místa zaplní," uvedl bývalý Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Dopravní opatření

Dopravní opatření